Polskie Radio
Section05

miłość

Jubileusz artystów

W roku Jubileuszowym 2025 od 16-18 lutego będziemy obchodzić Jubileusz Artystów. Z tej okazji przywołamy „List do artystów” św. Jana Pawła II. Korzystając także ze swoich osobistych doświadczeń artystycznych wskazywał on na szczególną misję i powołanie artystów, którzy jak pisał ‘mają uczestnictwo w twórczej władzy nad światem, a ich sztuka winna współgrać z doskonałą mocą stwórczą samego Boga”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Watykan

Źródełko w nowej formule. Twórz je z nami!

Źródełko w nowej odsłonie zaczynamy od opowieści o miłości! Dlaczego zakochani świętują teraz 14 lutego, a nie latem, w noc kupały? Czy święty Walenty był znany w Polsce 100 lat temu? Kiedy żyjący dawniej na wsi młodzi ludzie mieli czas na randki? Jakie rośliny pomagały zdobyć miłość? I – czy polskie pieśni miłosne były zawsze wesołe?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Muzyka dla dzieci Monika Gigier Walentynki

W walentynki w Polskim Radiu Dzieciom zdradzamy: do czego służy serce?

- Dawniej ludzie uważali, że kiedy serce zaczyna nam szybciej bić na czyjś widok, to jest ono tym siedliskiem uczuć. Tymczasem serce tylko reaguje na to co dzieje się w naszej głowie - wyjaśniła Ewa Miśko- Wąsowska, lekarz pediatra, która była gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem światło serce

"Jedyna duszy y serca pociecho". Dzieje namiętnej miłości Sobieskiego i Marysieńki

"Całuie wszystkie śliczności naywdzięcznieyszego ciałeczka iedynéy Marysienki swoiéy" - pisał spod Wiednia stęskniony król Jan III Sobieski. Wybitny dowódca bywał nie mniej wybitnym kochankiem, a jego listy nawet dziś mogą wywołać rumieńce.
Zobacz więcej na temat:  Jan III Sobieski historia Polski HISTORIA Rzeczpospolita potop szwedzki Maria Kazimiera d'Arquien Walentynki małżeństwo Władysław IV Waza król królowie Polski

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski literatura poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Rodziny Empatyczne

Ferie zimowe to czas wypraw i wspólnego spędzania czasu, ale być może także okazja do innego spojrzenia na relacje. Gdy pojawiają się być może napięcia, być może różne tarcia, warto zatrzymać się i popatrzeć, co możemy zmienić, by nasze relacje były bardziej empatyczne i autentyczne. Właśnie o tym w Familijnej Jedynce porozmawiamy razem z gośćmi ze Wspólnoty Rodziny Empatyczne.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia Watykan

Sekret długiego i szczęśliwego związku? Naukowcy wskazują na romantyczną miłość

Romantyczna miłość jest podstawą długich związków małżeńskich. Choć wydaje się to oczywiste, nie każdy może być tego świadomy. Teraz jednak, dzięki psychologom z Uniwersytetu Wrocławskiego, mamy potwierdzenie tej tezy. Co więcej, według badań, osoby w szczęśliwych związkach cieszą się w ogóle lepszym zdrowiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Aneta Awtoniuk Jacek Frentzel uczucia związki małżeństwo