Polskie Radio
Section05

małżeństwo

"Jedyna duszy y serca pociecho". Dzieje namiętnej miłości Sobieskiego i Marysieńki

"Całuie wszystkie śliczności naywdzięcznieyszego ciałeczka iedynéy Marysienki swoiéy" - pisał spod Wiednia stęskniony król Jan III Sobieski. Wybitny dowódca bywał nie mniej wybitnym kochankiem, a jego listy nawet dziś mogą wywołać rumieńce.
Zobacz więcej na temat:  Jan III Sobieski historia Polski HISTORIA Rzeczpospolita potop szwedzki miłość Maria Kazimiera d'Arquien Walentynki Władysław IV Waza król królowie Polski

Bezpieczny rozwód. Jak przygotować się do rozstania?

- Jednym z podstawowych błędów, który jest popełniany, jest szukanie odpowiedzi w sieci, u koleżanek itd. Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "alimenty" to dostaniemy odpowiedź, o jakie alimenty wystąpić (…) ale przecież nikt oprócz nas nie wie, jakie koszty ponosimy na nasze dziecko - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Warpas - mediatorka, autorka publikacji o problematyce rozwodowej. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Karina Terzoni rozwód

Sekret długiego i szczęśliwego związku? Naukowcy wskazują na romantyczną miłość

Romantyczna miłość jest podstawą długich związków małżeńskich. Choć wydaje się to oczywiste, nie każdy może być tego świadomy. Teraz jednak, dzięki psychologom z Uniwersytetu Wrocławskiego, mamy potwierdzenie tej tezy. Co więcej, według badań, osoby w szczęśliwych związkach cieszą się w ogóle lepszym zdrowiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Aneta Awtoniuk Jacek Frentzel miłość uczucia związki

Koszmar matek. Przyjechały do pracy, nie mogą wrócić do domu

Tragedię tę trudno opisać słowami. Kenijskie kobiety, które przyjechały do Arabii Saudyjskiej, aby pracować, od lat nie mogą opuścić kraju ze swoimi dziećmi i wrócić do domu. Są traktowane jak osoby drugiej kategorii, odmawiane są im wszelkie prawa. O koszmarze, przez który przechodzą, opowiedziały dziennikarzom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arabia Saudyjska Kobiety dyskryminacja kobiet dyskryminacja Kenia dzieci dziecko gwałt przemoc przemoc seksualna handel ludźmi molestowanie seksualne Afryka

Kontrowersje wokół ślubu Kurskiego. "Wszystko da się załatwić"

"Gazeta Wyborcza" w kolejnej publikacji wróciła do kontrowersji, jakimi owiany jest drugi ślub Jacka Kurskiego z Joanna Kurską. Dziennik podaje, że były prezes TVP mógł ponownie zawrzeć małżeństwo kościelne dzięki interwencji samego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Hierarcha bowiem uchylił zakaz, nałożony na Kurskiego przez Gdański Trybunał Metropolitarny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Kurski Sławoj Leszek Głódź rozwód ślub Kościół katolicki Kościół społeczeństwo

Natalia Gałczyńska. "Księżniczka z Gruzji", żona słynnego poety

– Wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama – mówiła w Polskim Radiu Kira Gałczyńska. Historia o Natalii Gałczyńskiej to jednak opowieść nie tylko o "muzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego". Znajdziemy w tej biografii i bajkowy rodowód, i tybetańską medycynę, i własną twórczość literacką z podróżami w tle.      
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja literatura wspomnienie II wojna światowa Gruzja

Polskie Radio 24 Małżeństwo vs. związek partnerski. Posłanka pokazuje różnicę

- W przypadku małżeństwa - zawieranego w urzędzie czy przed ołtarzem - wspólnota majątkowa jest automatyczna. Jeśli jej się nie chce, trzeba podpisać dokumenty o rezygnacji. W przypadku związku partnerskiego jest odwrotnie. Nie daje on wspólnoty majątkowej. Jeżeli będziemy jej chcieli, wybierzemy się do notariusza - powiedziała w Polskim Radiu 24 posłanka Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA związki partnerskie Anita Kucharska-Dziedzic Nowa Lewica

Sytuacja dzieci po rozwodzie rodziców. Czy pomoc psychologiczna zawsze jest niezbędna?

Jak podaje Akademia Dobrego Rozstania, szacuje się, że dwoje na pięcioro dzieci bierze udział w kryzysie rozstania rodziców. Średnio dwa lata przed rozstaniem rodziców dziecko już uczestniczy w złych emocjach i traci poczucie bezpieczeństwa. Skala tego problemu społecznego rośnie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko rozwód rodzice dziecko dzieci psychologia psychologia dziecięca mediacje pomoc społeczna