Polskie Radio Dzieciom

Rozwód nie musi być męczarnią. Ekspertka o tym, jak zadbać o swoje prawa i przygotować się do rozstania

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2025 23:55
- Jednym z podstawowych błędów, który jest popełniany, jest szukanie odpowiedzi w sieci, u koleżanek itd. Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "alimenty" to dostaniemy odpowiedź, o jakie alimenty wystąpić (…) ale przecież nikt oprócz nas nie wie, jakie koszty ponosimy na nasze dziecko - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Warpas - mediatorka, autorka publikacji o problematyce rozwodowej. 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: shutterstock / Kaspars Grinvalds

Rozwód to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu, wymagające nie tylko emocjonalnej, ale i praktycznej przygotowania. Właściwe podejście może pomóc złagodzić stres i ułatwić proces. Kluczowe jest zrozumienie swoich praw, ustalenie kwestii finansowych oraz zapewnienie wsparcia psychicznego. W audycji rozmowa o tym, jak krok po kroku przygotować się do rozwodu, by minimalizować trudności i podejmować świadome decyzje w tej trudnej chwili.

Joanna Warpas zwracała uwagę, że zanim przystąpimy do formalności związanych z rozwodem, wart się upewnić czy jesteśmy gotowi na rozstanie. - Pierwsze pytanie, które powinno paść w naszej głowie, to czy jesteśmy tego pewni, że nie chcemy ratować związku. Żeby mieć tę pewność, czy rzeczywiście robimy krok w dobra stronę, zawsze warto korzystać z pomocy specjalistów. Może to być psycholog i terapia par, która wcale niekoniecznie może wiązać się z tym, że mamy wrócić do siebie, ale że rozstaniemy się w przyjaźni. Nie będziemy związku kontynuować, ale możemy go fajnie zakończyć, zadbać o dzieci, one będą nas zawsze łączyły - zauważyła.  

Posłuchaj
44:37 Radio_Dzieciom_DAB 2025_02_06-22-00-51 SR Terz.mp3 Joanna Warpas o przygotowaniach do rozwodu (Strefa rodzica)

Następnym krokiem będzie zgromadzenie wiedzy o tym, jakie działania są przed nami. - Dobrze jest poświęcić odpowiednią ilość czasu na zrozumienie, na co trzeba zwrócić uwagę, o czym pomyśleć, co zrobić, o co będzie pytał nas sąd, co może znaleźć się w wyroku sądowym. Jeśli poznamy te wszystkie elementy, dowiemy się, na czym to wszystko polega, poznamy możliwe strategie i scenariusze, to łatwiej będzie nam sprecyzować swoje oczekiwania i podjąć decyzję, czego chcemy i oczekujemy. To nie adwokat powinien nam to sugerować - zaznaczyła.

Kwestią sporną podczas wielu rozpraw rozwodowych są alimenty. Zanim wystąpimy o daną kwotę, warto sięgnąć po poradę eksperta. - Jednym z podstawowych błędów, który jest popełniany, jest szukanie odpowiedzi w sieci, u koleżanek itd. Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "alimenty" to dostaniemy odpowiedź, o jakie alimenty wystąpić (…) ale przecież nikt oprócz nas nie wie, jakie koszty ponosimy na nasze dziecko - mówiła Joanna Warpas.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Karina Terzoni
Gość: Joanna Warpas - mediatorka, autorka e-booków "Odzyskaj alimenty należne Twojemu dziecku", "Jak doprowadzić do skazania niealimenciarza" oraz współautorka książki "Mam już dość. Jak pokonałam domowego hejtera", prezeska fundacji "Dobry Widok Na Przyszłość" 
Data emisji: 6.02.2025
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Odpowiedzialność społeczna wobec dzieci. Współczesne wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 23:55
W dzisiejszych czasach, odpowiedzialność społeczna wobec dzieci staje się tematem coraz częściej dyskutowanym. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom wraz z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis, rozmawialiśmy  socjalizacji dzieci, ich miejscu w społeczeństwie oraz wyzwaniach, przed którymi stają współcześni rodzice. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wejście w nowy rok z… rozwodem. Skąd czerpać siły i motywację do działania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 19:00
Zdaniem socjolog Joanny Szulc, przełom grudnia i stycznia to czas, który obfituje w relacje, emocje i planowanie. - Często to właśnie wtedy podejmujemy decyzje, które zmieniają nasze życie - powiedziała ekspertka, która była gościem "Strefy Rodzica" i radziła też jak sobie poradzić w tym czasie, skąd czerpać siły i motywację do działania.
rozwiń zwiń