Polskie Radio Dzieciom

Odpowiedzialność społeczna wobec dzieci. Współczesne wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 23:55
W dzisiejszych czasach, odpowiedzialność społeczna wobec dzieci staje się tematem coraz częściej dyskutowanym. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom wraz z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis, rozmawialiśmy  socjalizacji dzieci, ich miejscu w społeczeństwie oraz wyzwaniach, przed którymi stają współcześni rodzice. Zapraszamy!
Proces socjalizacji, czyli przygotowywanie dzieci do życia w społeczeństwie, powinien być wspólną odpowiedzialnością wszystkich dorosłych, a nie tylko rodziców
Proces socjalizacji, czyli przygotowywanie dzieci do życia w społeczeństwie, powinien być wspólną odpowiedzialnością wszystkich dorosłych, a nie tylko rodzicówFoto: Shutterstock.com/Fizkes

Zdaniem gościa Polskiego Radia Dzieciom, proces socjalizacji, czyli przygotowywanie dzieci do życia w społeczeństwie, powinien być wspólną odpowiedzialnością wszystkich dorosłych, a nie tylko rodziców. Niestety, współcześnie coraz częściej zanika rola instytucji rodzinnych, takich jak babcie, wujkowie czy ciocie, które kiedyś były kluczowe w wychowywaniu dzieci. W wielopokoleniowych rodzinach, dzieci miały kontakt z różnymi dorosłymi, co pozwalało im uczyć się i rozwijać w bardziej zróżnicowanym środowisku. Dziś jednak, rodziny często żyją daleko od siebie, a odpowiedzialność za wychowanie spada wyłącznie na rodziców.


Posłuchaj
59:11 2024_08_08 21_00_51_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 sierpnia godz. 21:00

Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka podkreśliła również, że współcześni rodzice często czują się osamotnieni i obciążeni odpowiedzialnością za swoje dzieci. Wpływa na to nie tylko fizyczna odległość od bliskich, ale także strach przed oceną innych dorosłych. Rodzice obawiają się, że są oceniani za swoje metody wychowawcze, co może prowadzić do nadmiernego stresu i lęku przed popełnieniem błędów. Dodatkowo, w społeczeństwie, gdzie nacisk kładzie się na czynniki ryzyka w rozwoju dziecka, rodzice często koncentrują się na unikaniu zagrożeń, zamiast na wspieraniu pozytywnego rozwoju swoich dzieci.

Współcześnie wielu rodziców boi się wpływu swoich własnych rodziców na wychowanie dzieci. Wynika to z obawy przed powtarzaniem błędów, których sami doświadczyli w dzieciństwie. Jednak psychoterapeutka podkreśliła, że dziadkowie mogą być zupełnie innymi opiekunami niż byli rodzicami. Często zdobywają nową wiedzę i zmieniają swoje podejście, co może być korzystne dla wnuków.
Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 21.00 - 23.00

W drugiej godzinie "Strefy rodzica" rozmawialiśmy o tym, gdzie szukać pomocy prawnej będąc za granicą oraz w jakimi ubezpieczeniami zainteresować się przed wyjazdem. Gościem audycji była mecenas Emilia Tomanek. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz także
Czytaj także

Co robić, gdy mamy dość dzieci? Na "Strefę rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zaprasza Marcin Perfuński

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 20:35
Czy zmęczenie dzieckiem jest uczuciem którego doświadcza każdy rodzic? Wielu o tym nie mówi, a temat nie jest popularny w mediach. Jak rozgrzeszyć samego siebie z tych emocji i nie obciążać się wyrzutami? Jak zadbać o swój dobrostan, który przełoży się na relacje z dzieckiem i również jego spokój i radość. O tym w środowej (7.08) "Strefie rodzica" po godzinie 21.00. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 12:41
- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robić, gdy mamy dość dzieci? Czy takie uczucia są normalne?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 18:21
Rodzicielstwo to wyjątkowe doświadczenie pełne miłości, wyzwań, radości, ale także momentów skrajnego zmęczenia. Choć powszechnie mówi się o blaskach rodzicielstwa, o tym, jak dzieci wnoszą w nasze życie sens i radość, to rzadziej porusza się temat trudności i momentów, w których każdy rodzic może czuć, że ma "dość". To uczucie jest naturalne, a nawet nieuniknione. Warto o nim mówić, bo zrozumienie i akceptacja własnych emocji są kluczowe dla zdrowego rodzicielstwa. O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Marcin Perfuński rozmawiał z psycholog Anitą Janeczek-Romanowską.
rozwiń zwiń