Polskie Radio Dzieciom

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 12:41
- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie o tym dlaczego plotkujemy
dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie o tym dlaczego plotkujemyFoto: Concept Photo.Shutterstock

Plotka to informacja nie zawsze sprawdzona, wiarygodna a czasem wręcz kłamliwa, powodująca utratę dobrego wizerunku osoby której dotyczy. Jak rozmawiać z dziećmi o tym, że obmawianie i plotka mogą ranić? Jakie mogą być negatywne aspekty plotkowania? Jak uczyć dzieci radzenia sobie z plotkami i pokazywać konsekwencje obmawiania innych? O tym opowiedział gość "Strefy Rodzica" dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

- To co jest najważniejsze w plotkowaniu to intencja. Jeśli powtarzam jakąś informację po to, żeby zrobić komuś krzywdę, żeby wytworzyć zły wizerunek danej osoby to jest złe - powiedział ekspert i dodał, że plotka to również przemoc, choć realizowana w sferze relacji. 

Jak zauważył dr Piotr Rycielski, jeśli naprawdę chcemy stwierdzić, czy to co mówimy można określić plotką, to warto wyobrazić sobie, że osoba której to dotyczy stoi obok nas. - Jeśli powiedzielibyśmy to samo przy niej, to nie można tego określić jako plotki. Ale jeśli w takiej sytuacji zabrakłoby nam odwagi? - powiedział psycholog w audycji "Strefa Rodzica".

W drugiej części audycji Marta Kawalec zabrała Słuchaczy do miejsc, do których dzieci nie mają dostępu. Jaką ofertę proponują hotele 18+, w których wakacje spędzają ludzie nie posiadający dzieci lub chcący odetchnąć od ich obecności podczas urlopu? Dlaczego są droższe i co mają w ofercie? Mówiła o tym gość audycji Katarzyna Jasińska, pilot wycieczek z Biura Podróży Bajka.

Więcej na ten temat w załączonym zapisie audycji:

Posłuchaj
120:50 [DAB]Dzieciom (PCM) 5 sierpień 2024 21_00_16.mp3 Jak rozmawiać z dziećmi o tym, że obmawianie i plotka mogą ranić?
 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie i Katarzyna Jasińska - pilot wycieczek z Biura Podróży Bajka.
Data emisji: 05.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest potrzebne do nauki alfabetu? Deszcz i mokre huśtawki. O nauce przez zabawę w "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 10:19
- Moje dzieci nigdy nie były uczone z przymusu, wszystko opowiadałam im przez zabawę. Bo przecież dzieci są ciekawe, odkrywcze i mają niesamowicie chłonne umysły - powiedziała w "Strefie Rodzica" Ewa Maziarz - edukatorka domowa, która opowiedziała od czego zacząć naukę przez zabawę, kiedy można ją wdrażać, jakie narzędzia będą nam potrzebne oraz jakie skutki przynosi w wychowaniu dzieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet niesie wiele zagrożeń dla dzieci. Tymczasem korzystają one z niego bez nadzoru i za zgodą rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 15:59
Debata o bezpieczeństwie w sieci w dużej mierze dotyczy obecnie serwisów społecznościowych, jednak jak zauważył Łukasz Wojtasik, dozwolone są np. od 13 czy 15 roku życia, a korzystają z nich nawet 7-letnie dzieci, za zgodą i wiedzą rodziców. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy bezpieczny internet dla dzieci jest możliwy? Co oznacza bezpieczeństwo w sieci? O tym można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń