Polskie Radio
Section05

prawo ue

Koniec z wyrzucaniem tekstyliów do śmieci. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia

Nowy rok przyniósł zmiany w przepisach mówiących o segregacji między innymi ubrań, pościeli czy dywanów. Niepotrzebnych tekstyliów nie możemy już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2025 roku, więc trzeba się do nich przyzwyczaić jak najszybciej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Borowiecka segregacja śmieci odpady prawo ekologia

"Bajeczni Adwokaci", czyli prawo pisane językiem bajki

- Jeżeli chcemy powiedzieć o rzeczach, które nam dorosłym wydają się trudne, skomplikowane, takich jak prawo, to musimy powiedzieć to językiem bajki - powiedział Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który wraz z Justyną Mazur, sekretarzem Naczelnej Rady Adwokackiej, byli gośćmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja prawo

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie wakacje prawo bezpieczeństwo podróże

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska

Podsumowanie szczytu UE. Beata Płomecka: kraje różnie stawiają akcenty

W Brukseli zakończył się szczyt unijny z udziałem wszystkich europejskich przywódców. Wśród głównych tematów obrad są dwa konflikty zbrojne - na Ukrainie i w Izraelu, jednak pojawiły się także dyskusje o migracji oraz o propozycji zmian w traktatach unijnych. - Jest jedność unijna, ale kraje różnie stawiają akcenty - relacjonuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Beata Płomecka Bruksela

Nowe zasady głosowania w Radzie Europejskiej. Politolog: to bardzo zła zmiana

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Jedna ze zmian dotyczy rezygnacji z zasady jednomyślności podczas głosowań w Radzie Europejskiej na rzecz podejmowania decyzji większością kwalifikowaną. – To bardzo zła zmiana – komentuje prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski Unia Europejska polityka Rada Europy Rada Europejska Parlament Europejski

Przyspieszona akcesja Ukrainy do UE? Ekspert: nie, dopóki trwa wojna

– Jest prawdopodobne, że przekaz w tym stylu dociera do Ukraińców, zwłaszcza ze strony rządu niemieckiego. Jasne jednak jest, że Ukraina nie wejdzie szybko do Unii Europejskiej, dopóki trwa wojna – ocenił w "Trójkowym komentarzu dnia" Kacper Kita. Ekspert ds. polityki międzynarodowej portalu Nowy Ład w ten sposób odniósł się do nieoficjalnych doniesień nt. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz Ukraina Unia Europejska

Prof. Legutko: dochodzi do oligarchizacji UE. To może się skończyć nawet jej rozpadem

- Im bardziej w UE postępuje centralizacja, tym bardziej zwiększa się władza najsilniejszych krajów UE i zmniejsza się władza krajów słabszych. Dochodzi w ten sposób do oligarchizacji UE. To może się skończyć nawet jej rozpadem. Wiadomo, że żadne organizacje i struktury nie są wieczne - ocenił europoseł Ryszard Legutko (PiS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej prawo Parlament Europejski Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Ursula von der Leyen Ryszard Legutko polityka konstytucja

Wdrażanie unijnych dyrektyw przez Polskę. Szymański przypomniał wysoką skuteczność z ubiegłych lat

- W 2020 r. mieliśmy do czynienia z rozpoczęciem 35 postępowań formalnych o naruszenie prawa UE w stosunku do Polski. Miały one związek głównie z nieterminowym wdrażaniem dyrektyw. 13 z tych postępowań jest już zamkniętych - poinformował Konrad Szymański. Minister ds. UE przypomniał, że w 2018 i 2019 r. Polska miała najwyższe wskaźniki wdrażania norm prawa unijnego do prawa krajowego spośród wszystkich państw UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zalewska: o wyższości konstytucji nad przepisami prawa europejskiego TK orzekał już od 2005 r.

– Większość Polaków nie sądziła, że Trybunał Konstytucyjny może wydać inny wyrok – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska (PiS). Gościem audycji był także Paweł Kowal (PO). – Takie orzeczenie jest niezgodne z interesem obywateli – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Beata Michniewicz Anna Zalewska Paweł Kowal Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska prawo konstytucja Trybunał Konstytucyjny Trójka

"Kontynuowali wywód poprzedniego RPO". Mec. Andrzejewski podał powód odroczenia posiedzenia TK

Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, według którego Trybunał Konstytucyjny odroczył posiedzenie "dlatego, że przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich kontynuowali wywód poprzedniego rzecznika pana doktora Bodnara". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Andrzejewski premier Mateusz Morawiecki Trybunał Konstytucyjny prawo konstytucja POLSKA polityka RPO

Prof. Grosse: scenariusz eskalacji sankcji po stronie UE jest możliwy

- Jeżeli zostanie spełniona pewna procedura i zakończy się pozytywnie dla instytucji unijnych, a negatywnie dla polskiego rządu to sankcje o charakterze finansowym wchodzą w grę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Mateusz Drozda