Polskie Radio
Section05

Karolina Rożej

"Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian". Polonia solidaryzuje się z poszkodowanymi rodakami

Ponad milion złotych dla powodzian - tyle już zebrali Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie. To największa zbiórka emigrantów. - Jesteśmy również największą skarbonką zasilającą ogólnopolską kampanię fundacji Siepomaga.pl. Zebraliśmy ogromną ilość pieniędzy - mówi w radiowej Jedynce organizatorka zbiórki "Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian" Aleksandra Fiddler. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Wielka Brytania Anglia Walia powódź pomoc społeczna Sytuacja powodziowa pieniądze

Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniu powodziowym? Podpowiada psycholog

Przez południowo-zachodnią Polskę przechodzi wielka woda, zagrożone są kolejne miasta i ich mieszkańcy. - Pojawiają się w nas wszystkie emocje. To może być ogromna bezradność, wściekłość, lęk, smutek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka i psychoterapeutka. Jak w takiej sytuacji rozmawiać z dzieckiem o powodzi?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo powódź Sytuacja powodziowa Angelika Szelągowska-Mironiuk

Caritas Polska uruchomił zbiórkę dla powodzian. Jak pomóc?

Caritas Polska uruchomił pomoc dla powodzian. Od niedzieli zebrano już około 1,5 mln zł. - Polacy mają otwarte serca i potrafią dzielić się tym, co mają. W obliczu tego, co wydarzyło się w Polsce południowo-zachodniej widać, że tej pomocy nie zabraknie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Majewski, rzecznik prasowy Caritas Polska. W jaki sposób można przekazać pieniądze?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Caritas Polska powódź Sytuacja powodziowa Marcin Majewski

Kleszcze afrykańskie pojawiły się w Polsce. Są naprawdę groźne

Do Polski dotarły afrykańskie kleszcze Hyalomma. Te pajęczaki przenoszą wiele chorób, z których część może być nawet śmiertelna. - Kiedy dojdzie już do zarażenia, to objawy choroby pojawiają się po kilku dniach do mniej więcej dwóch tygodni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Sędzikowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kleszcze Izabela Kostyszyn kleszcze Hyalomma

Kamala Harris z poparciem od Joe Bidena. Czy Ameryka jest gotowa na kobietę - prezydenta?

Po ogłoszeniu rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję prezydenta USA, Joe Biden oświadczył, że popiera kandydaturę swojej wiceprezydent Kamali Harris w listopadowych wyborach. Czy płeć w polityce ma znaczenie? Dlaczego jeszcze zadajemy podobne pytania i wciąż mamy wątpliwości co do kobiet w polityce?
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA społeczeństwo Kamala Harris Joe Biden Stany Zjednoczone polityka Donald Trump USA

Koncerty, konkursy i cała moc atrakcji prosto z Zakopanego. Rusza trasa "Lato z Radiem i Telewizją Polską"

Osiem tygodni, osiem miast, osiem rodzinnych pikników i koncertów - rusza wakacyjna trasa "Lato z Radiem i Telewizją Polską". Inaugurujący trasę koncert już dziś w Zakopanem, a wystąpią na nim wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. - Startujemy punktualnie o godz. 20.00 w telewizyjnej Dwójce. Naprawdę będzie się działo - zapowiada Grzegorz Dobek. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem telewizja publiczna wakacje Lato z Radiem 2024 Sława Bieńczycka Grzegorz Dobek TVP Daniel Wydrych Zakopane Polskie Radio

Fentanyl. Jak rozmawiać z nastolatkami o zagrożeniach związanych z narkotykami?

Do Polski przywędrował fentanyl. To bardzo niebezpieczny narkotyk, który w Stanach Zjednoczonych zabił już około 250 tysięcy ludzi. Jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z narkotykami? - Im wcześniej takie rozmowy zaczniemy, tym lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Andrusikiewcz, psychoterapeutka uzależnień.
Zobacz więcej na temat:  narkotyki zdrowie dziecka zdrowie fentanyl Katarzyna Andrusikiewcz

Bezpieczna Jedynka. Dlaczego motocykliści tak często padają ofiarą wypadków?

W tym roku jest dwa razy więcej wypadków śmiertelnych z udziałem motocyklistów niż w 2023 roku. Dlaczego kierowcy aut tak często nie zauważają motocyklistów? - Jednoślad poruszający się między pojazdami, przede wszystkim w mieście, jedzie trochę szybciej i sprawniej niż samochody. W związku z tą różnicą prędkości, którą niektórzy niestety lekceważą, dochodzi do tych "niespodzianek" z udziałem kierowców samochodów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa z WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze Igor Protasowicki motocykl

27. Piknik Naukowy. To wyjątkowe wydarzenie, które zbliża ludzi do nauki

Pokazy straży pożarnej, robo-pies Syriusz, sztuczna inteligencja i Archiwum Polskiego Radia. To tylko niektóre atrakcje 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Doświadczeń, pokazów i stoisk jest naprawdę bardzo wiele! A jak ta impreza wyglądała blisko 30 lat temu, z kolei jaka jest dziś? O tym Sława Bieńczycka i jej goście w audycji "Jedyne takie miejsce", które dziś prosto z PGE Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Paweł Majcher Katarzyna Lubnauer Ministerstwo Edukacji Narodowej Maciej Gdula Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Joanna Gospodarczyk Bartosz Kusior Robert Firmhofer Magda Mikołajczuk

Piknik Naukowy 2024. Paweł Majcher, redaktor naczelny PR: ta impreza urodziła się w Polskim Radiu

- Piknik Naukowy tak naprawdę urodził się w Polskim Radiu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, jak również z tego, że ta impreza cały czas trwa już od prawie 30 lat - mówi w radiowej Jedynce Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia. Na PGE Narodowym w Warszawie odbywa się 27. odsłona Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Paweł Majcher Katarzyna Lubnauer Ministerstwo Edukacji Narodowej Maciej Gdula Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Joanna Gospodarczyk Bartosz Kusior

27. Piknik Naukowy. Robert Firmhofer: nauka przekracza granice naszej wyobraźni

To już 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. - To fantastyczne miejsce do zadawania pytań, na którym naukowcy są bardzo chętni do rozmowy na każdy temat - mówi w radiowej Jedynce Robert Firmhofer, dyrektor CNK. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Które doświadczenia będą cieszyć się największą popularnością?
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer Stadion Narodowy Marcin Piotrowski