Polskie Radio
Section05

ChatGPT

ChatGPT pisze prace zaliczeniowe za studentów. Czy wykładowca to rozpozna?

- ChatGPT nie wymyśla zupełnie nowych rzeczy. Te typowe fragmenty kodu, tekstu czy zdania zrobi dobrze, ale jeśli mamy nietypowe zadanie czy takie wymagające trochę wyższej abstrakcji, to człowiek jest jednak niezbędny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. Czy wykładowca rozpozna, że student korzysta z AI, pisząc pracę na zaliczenie?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Zobacz także chat GPT studenci Piotr Bilski

Polskie Radio 24 Chiński DeepSeek szokiem dla branży AI. "To jest gamechanger"

- Najważniejsze jest to, że Chińczycy wypuścili DeepSeek w modelu MIT, udostępnili kod źródłowy i API. Możemy go modyfikować i zastosować w działaniach komercyjnych i nie musimy płacić Chińczykom. To zmienia wszystko w monopolu, jaki mieli Amerykanie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kardyś specjalista ds. mediów społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ernest Zozuń sztuczna inteligencja

Nadchodzi pokolenie Beta. "Ma szansę żyć dłużej niż inne pokolenia"

Życie kolejnego pokolenia, które przyjdzie na świat w latach 2025-39, będzie przebiegało pod znakiem nieprzewidywalnego postępu technologicznego i zmian klimatycznych - prognozuje portal Axios, powołując się na oceny socjologów i demografów.
Zobacz więcej na temat:  pokolenie z nowe technologie sztuczna inteligencja internet demografia społeczeństwo ekonomia Weronika Puszkar zmiany klimatyczne Zobacz także

Bielik – sztuczna inteligencja z polską duszą, która rozpozna niuanse naszego języka

Na Akademii Górniczo-Hutniczej stworzono pierwszy krajowy model językowy AI. Nazywa się Bielik i w niektórych kontekstach może być poważną konkurencją dla najpopularniejszej sztucznej inteligencji, czyli ChatGPT. Do treningu Bielika wykorzystano najszybsze obecnie superkomputery w Polsce: Heliosa i Athenę, które działają przy krakowskiej uczelni.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja AGH Kraków STYL ŻYCIA społeczeństwo Monika Suszek Trójka

"Klub Trójki. Audiodokument". Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy użyteczna pomoc?

Od dwóch lat trwa szeroka dyskusja na temat sztucznej inteligencji, zwanej w skrócie AI, oraz tego, czy to rzeczywiście jest inteligencja w ludzkim rozumieniu. Czy AI zastąpi ludzi w różnych zawodach? Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza…? Antoni Rokicki zajął się tematem w reportażu "Rozmowa z maszyną", który stał się podstawą późniejszej dyskusji w "Klubie Trójki. Audiodokumencie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż dziennikarstwo sztuczna inteligencja technologie Katarzyna Borowiecka Kamil Bałuk Antoni Rokicki pr poleca inteligencja emocje

Kłamią tylko ludzie czy może sztuczna inteligencja i ChatGPT też?

Naukowcy już od pewnego czasu badają zjawisko dotyczące udzielania nieprawdziwych informacji przez sztuczną inteligencję. – To dosyć ciekawe zagadnienie, ponieważ mówimy o systemie komputerowym, który jako taki wykonuje tylko i wyłącznie polecenia użytkownika. Można powiedzieć, że on nie kłamie, tylko spełnia nasze wymagania – mówi Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa danych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz sztuczna inteligencja AI SI algorytmy

Sztuczna inteligencja. Dlaczego algorytmy przekazują błędne dane?

Sztuczna inteligencja się myli, a algorytmy nie działają tak, jak powinny - takie wnioski nasuwają się po sytuacji, gdy w Nowy Rok w publikowanych przez Google notowaniach walut podano błędny, mocno zawyżony kurs złotego do euro. Jak zwykły użytkownik może rozpoznać, czy dane są prawdziwe, czy fałszywe? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek technologie algorytmy sztuczna inteligencja nowe technologie bot chat-bot

Współpraca człowieka z AI - jak może wyglądać w przyszłości?

Pod koniec listopada ChatGPT obchodził pierwsze urodziny. - W ciągu zaledwie 12 miesięcy w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji wiele się zmieniło i zmienia się nadal. To jest przełom, którym zachwycają się nie tylko naukowcy i ludzie świata biznesu, ale też zwykli użytkownicy sieci - przekonują członkowie Rady Programowej SoDA AI Research Group. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA sztuczna inteligencja nowe technologie Mateusz Kulik