Polskie Radio
Section05

segregacja śmieci

Zużywamy coraz mniej torebek foliowych. Przed nami jednak wciąż sporo pracy

Dane Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, są dla nas korzystne - jesteśmy w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem oszczędzania torebek foliowych. To oczywiście powód do radości, jednak przed nami wciąż sporo pracy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Wynika to między innymi z opóźniających się zmian w prawie. Wiele będzie zależeć również od tego, czy my sami zadbamy o segregację odpadów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Kuba Witkowski ekologia gospodarka odpadami

Sprzątanie po powodzi. Utylizacja odpadów staje się nie lada wyzwaniem

W wielu miastach dotkniętych powodzią trwa wielkie sprzątanie. Na ulicach zalegają wraki aut, elementy mostów i dróg, meble i różnego rodzaju przedmioty. Obecnie największym problemem jest uprzątnięcie tego terenu. Jak z ogromną ilością śmieci radzą sobie poszczególne gminy, które powódź mają już za sobą? Co oprócz wody pitnej i jedzenia jest teraz przede wszystkim potrzebne do uporządkowania ulic i wywiezienia śmieci?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka odpady powódź Sytuacja powodziowa utylizacja wolontariat pomoc społeczna

Segregacja śmieci: koniec pobłażania dla unikających. Wałbrzych daje przykład

Obowiązkowa segregacja śmieci została wprowadzona na początku roku 2020. Od tego czasu każdy mieszkaniec Polski powinien segregować śmieci na pięć frakcji, jednak wciąż to bardzo kuleje. A głównym powodem jest słabe egzekwowanie wymogu segregacji: władze lokalne, bojąc się utraty popularności i przegranej w kolejnych wyborach, zadowalają się ostrzeżeniami, które, jak można się spodziewać, są lekceważone.  
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo odpady Wałbrzych opłaty pieniądze Robert Grzędowski Trójka

Segregacja śmieci: czy na pewno wiemy, jak to robić? Gdzie szukać informacji?

Wśród wielu niecodziennych świąt znalazł się także Dzień Baterii, w tym roku obchodzony w niedzielę, 18 lutego. Jak się zastanowić, to słusznie upamiętniamy baterie, gdyż są właściwie wszechobecne. A oprócz tego są też bardzo różne: duże, małe, płaskie, w kształcie walca. Te ostatnie mogą też być większe i mniejsze: trudno się rozeznać i zapamiętać nazwy. A czy przynajmniej pamiętamy, gdzie je należy wyrzucać? I co z innymi elektrośmieciami i nietypowymi odpadami?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA recykling edukacja odpady śmieci Kuba Witkowski Raf Uzar Robert Grzędowski Trójka