Polskie Radio
Section05

Patryk Michalski

"Uwolnić autobusy". Lepszy transport publiczny w stolicy

Szybszy, tańszy i wygodniejszy transport publiczny w Warszawie. Taki jest cel kampanii "Uwolnić autobusy!", prowadzonej przez Clean Cities Campaign Polska. Celem tej inicjatywy jest przyspieszenie warszawskich autobusów poprzez tworzenie korytarzy autobusowych (buspasów), łączących odległe dzielnice ze Śródmieściem stolicy, a także dla tras omijających centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa transport publiczny komunikacja miejska autobusy elektryczne strefa czystego transportu

Lasy Mirachowskie. Kaszubski kandydat na park narodowy

- Obszar, gdzie ma powstać Kaszubski Park Narodowy, został tak bardzo przekształcony przez człowieka, że były obawy, że to nie ma sensu. Ale grupa 27 naukowców przygotowała dokumentację dla władz centralnych, aby ten park powstał, bo chodzi o jego wyjątkową bioróżnorodność i wiele gatunków chronionych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. nauk przyrodniczych Maciej Przewoźniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona przyrody las Kaszuby

Polskie Radio 24 Ograniczenie polowań na niektóre gatunki ptaków. "Ich populacja spada"

- Ograniczenie polowań na ptaki staje się koniecznością, bo populacja ptaków, zwłaszcza tych z wodnych środowisk stale spada. To zjawisko jest dobrze znane w Polsce i w całej Europie. Dlatego ta lista powinna być rozciągnięta także na gęsi i inne gatunki ptaków, które z powodu zmian klimatu mają lęgi nawet po 15 sierpnia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ptaki wędrowne ptaki ochrona przyrody ministerstwo klimatu myśliwi

Polana Jakuszycka mekką narciarzy biegowych. "Jedyne takie miejsce" na 49. Biegu Piastów

Bieg Piastów, to największa narciarska impreza biegowa w Polsce, a Polana Jakuszycka to mekka narciarzy biegowych z całego kraju (i nie tylko), dzięki którym ta piękna sportowa i rodzinna tradycja trwa. Już po raz 49. szlaki w Górach Izerskich zapełniły się, a my w audycji poszukaliśmy też pierwszych oznak wiosny. 
Zobacz więcej na temat:  Bieg Piastów Polana Jakuszycka Justyna Kowalczyk Szklarska Poręba Zobacz także

Zmiany klimatyczne. Niedoceniany problem w programach nauczania

- Tworząc lekcje on-line z wiedzy o ekologii, zawsze omawiamy to z metodykami nauczania, aby w jak najbardziej atrakcyjny sposób przedstawiać młodzieży informacje o problemie zmian klimatycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Derdończyk z inicjatywy "Mamy Projekt", która w EkoCentrum Punkt Zwrotny kształtuje proekologiczne postawy młodych Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja ekologia szkoła ochrona przyrody

Tornada i trąby powietrzne w Polsce. "Nie ma ich więcej niż w poprzednich dekadach"

- IMiGW od lat 90. XX wieku bada zjawisko tornad i trąb powietrznych w Polsce. Ale trudno jest statystycznie stwierdzić, że z roku na rok jest ich coraz więcej. To raczej zwiększenie zabudowy i zaludnienia powoduje, że częściej spotykamy te groźne zjawiska - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tornado wichura wiatr

System kaucyjny już 1 października. "Polacy liczą, że spadnie liczba śmieci w lasach"

- System kaucyjny wchodzi w życie 1 października i będzie dotyczył plastikowych butelek i puszek, zapłacimy w sklepie za nie kaucję, a potem te pieniądze będziemy mogli odebrać w tej czy w innej placówce handlowej- mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Mantorska, kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w firmie Interzero. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 segregacja śmieci recycling kaucja ekologia

Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska. "Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego"

- Pierwsze próby rozszerzenia parku narodowego po polskiej stronie granicy, na kolejne obszary Puszczy Białowieskiej, pojawiły się w latach 90. XX wieku. Ten spór trwa spór już od trzech dekad - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia drzewa ministerstwo środowiska Puszcza Białowieska

Metody edukacji proekologicznej. "Gra symulacyjna uczy dzieci empatii"

- Aby uczyć postaw proekologicznych, trzeba stosować metody adresowane do konkretnej grupy odbiorców. Dzieci najwięcej uczą się o ochronie przyrody podczas aktywnej gry symulacyjnej. Muszą wtedy zrozumieć, że interesy lokalnej społeczności nie powinny być realizowane kosztem naszego środowiska naturalnego - mówiły w Polskim Radiu 24 Katarzyna Dytrych i Marta Jurek z fundacji Ekotrend. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia edukacja przyrodnicza ochrona przyrody