Polskie Radio
Section05
edukacja przyrodnicza

Alpaki, motyle, piestruszki. Zapraszamy na egzotyczne wycieczki tropem zwierząt. "Dzieciaki kochają zwierzaki" w letnim wydaniu

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Dzieciaki kochają zwierzaki" o alpakach, a już w kolejnych widomości o życiu zwierząt, nowe odkrycia ze zwierzęcego świata i pytania zadawane przez dzieci. W wakacje poznajemy zwierzęta występujące w egzotycznych miejscach. Zapraszamy nad brzegi Amazonki, azjatyckie stepy i podmorskie głębiny, aby wspólnie odkrywać najciekawsze gatunki zamieszkujące naszą planetę. Zapraszamy na wakacyjny cykl podcastów z Martą Kawalec i dziećmi!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt zwierzęta zwierzęta domowe zwierzęta leśne zwierzęta morskie Zwierzyniec Dzieciaki kochają zwierzaki

Kim jest "Bartuś" i Leon? Czyli kolejni bohaterowie Odkrywców Polskich Parków Narodowych

Co to jest Zagroda Pokazowa, dlaczego mieszka tam wiewiórkę bez uszu? Kim jest Leon oraz jak wyglądają bieliki i koniki polskie? Pora na kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025". Zapraszamy na kolejną korespondencję małych Odkrywców Polskich Parków Narodowych, którzy tym razem wyruszyli do Borów Tucholskich. Akcji patronuje patronuje Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa Bory Tucholskie przyroda Dzika Odyseja

Festiwal Dwa Teatry 2024. Znamy werdykt jury

Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry". Sopot 2024, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Które słuchowiska dla dzieci i młodzieży zdaniem jurorów były najlepsze? Werdyktu jury wysłuchała Julka Rozbiecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie dzieci Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2024

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie łąka natura Ziemia dzieci las

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie łąka natura Ziemia dzieci

Woliński Park Narodowy. Mali odkrywcy o tym jak piękna jest wyspiarska kraina

Kolejne spotkanie z cyklu "Dzika odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025" zakończone. Tym razem Odkrywcy Polskich Parków Narodowych, wyruszyli do Wolina i podziwiali tamtejsze piękno polskiej przyrody. Co tym razem zaskoczyło ich po drodze, jakie zwierzęta spotkali i czego dowiedzieli się o Wolińskim Parku Narodowym? Opowiedzieli o tym Krystian Tyrański i Franek w audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa Woliński Park Narodowy Wolin

Czym różni się astronom od astronauty?

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie astronomia astronauta kosmos

Dzika Odyseja - Radiowa Ekspedycja Odkrywców

Podczas naszego siódmego spotkania w ramach projektu "Dzika Odyseja. Radiowa ekspedycja odkywców" Krystian Tyrański, podróżnik, opowie o symbolach polskich Parków Narodowych. W spotkaniu weźmie udział także Franek - mały reporter Polskiego Radia Dzieciom, który w swojej relacji z wyprawy do Wolińskiego Parku Narodowego zdradzi jakie skarby kryje w sobie to niezwykłe miejsce.
Zobacz więcej na temat:  Woliński Park Narodowy Dzika Odyseja Krystian Tyrański

Co warto wiedzieć o szczurach? Ciekawostki prosto ze świata gryzoni

Chociaż szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą, to obwiniane ich za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych nie jest do końca słusznym zarzutem, o czym przekonują naukowcy. Ich badania pokazują też jak ciekawy jest szczurzy świat i umiejętności jego przedstawicieli! Odwiedziliśmy go w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie hodowla zwierząt

Najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną w Polsce

Wiosną w Polsce natura budzi się do życia, a jednym z najpiękniejszych przejawów tego przebudzenia są drzewa kwitnące. W naszym kraju rosną różnorodne gatunki drzew, które właśnie wiosną prezentują swoje pełne piękno, okrywając się delikatnymi kolorowymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu zaczynają się tworzyć zawiązki owoców, które zrywamy latem lub jesienią, gdy dojrzeją. Które z kwitnących drzew najbardziej zachwycają swym wyglądem? O tym w "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Popołudnik w PR Dzieciom drzewa drzewo

Uniwersytet Młodego Badacza. "Zostań szalonym naukowcem - chemiczne eksperymenty"

Chcecie zrobić wybuch? Wystartować rakietę? Na tych zajęciach założycie fartuchy i samodzielnie wystrzelicie w powietrze nasz eksperymentalny statek kosmiczny, doprowadzicie do wybuchu wulkanu, czy też wyhodujecie wielokolorowe kryształy. Chemia to nie tylko sztuczne substancje i zanieczyszczenia. Chemia to procesy tłumaczące jak funkcjonuje świat – z czego jesteśmy zbudowani, jak to się dzieje, że pachnie nam czekolada i z czego robi się mydło. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki ornitologia Izabela Kostyszyn przyroda edukacja straż miejska

"Odkrywcy Polskich Parków Narodowych". Audycja przygodowa w Polskim Radiu Dzieciom. Podejmiesz wyzwanie?

Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Czy będzie to łatwe? To się okaże, pewne jest to, że ekipa odkrywców nabrała już wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski park narodowy czyli już drugi na trasie odkrywców po Słowińskim parku. Zapraszamy! Można dołączyć na każdym etapie wyprawy i przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę!
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Mazury Przygody w PRD Strażnicy dzikiego królestwa