Polskie Radio Dzieciom

Czy zebry są czarne w białe paski, czy białe w czarne paski?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 18:34
Paski to jedno z najbardziej efektownych i praktycznych ubarwień w świecie zwierząt. Spotykamy je u ssaków, ptaków, owadów, a nawet ryb. Nie tylko nadają zwierzętom wyjątkowy wygląd, ale również pełnią kluczowe funkcje ochronne. Dlaczego natura wyposażyła niektóre gatunki w paski? O tym opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Graclik, znana jako "Pani z Przyry" – biolog i zoolog, autorka podcastu PRD, która z pasją dzieli się wiedzą o świecie przyrody.
Zebra zamieszkuje obszary stepowe i sawanny Afryki, na południe od Sahary
Zebra zamieszkuje obszary stepowe i sawanny Afryki, na południe od SaharyFoto: Shutterstock/Robert Haasmann

Czy zebry są czarne w białe paski, czy białe w czarne paski? To jedno z najczęściej zadawanych pytań o zwierzęta w paski. Jak wyjaśniła Agnieszka Graclik, odpowiedź jest jednoznaczna. - Zebry są na pewno czarne w białe paski. Można to stwierdzić w prosty sposób. Gdyby ogolić zebrę, jej skóra pozostałaby czarna.

Paski na ciele zebry nie są jedynie ozdobą. Każdy osobnik ma unikalny wzór, przypominający ludzki odcisk palca. Co więcej, naukowcy potrafią identyfikować poszczególne zebry za pomocą skanerów podobnych do tych używanych do odczytywania kodów kreskowych. To odkrycie ułatwia badanie populacji tych zwierząt w środowisku naturalnym.

Dlaczego paski pomagają przetrwać?

Paski pełnią istotną funkcję ochronną. W stadzie zebry tworzą hipnotyzujący wzór, który sprawia, że drapieżnikom trudno jest rozróżnić pojedynczego osobnika. Lwy i hieny, atakując, muszą skupić się na konkretnym celu, a falujące pasiaste wzory skutecznie to utrudniają. Jak zauważyła Agnieszka Graclik. Kiedy zebry stoją blisko siebie, tworzą jedną wielką mozaikę pasków i drapieżnik nie wie, w które miejsce uderzyć.


Posłuchaj
17:36 Poranek w paski.mp3 Pasiasty Poranek o zwierzętach w paski_Polskie Radio Dzieciom_31.01.2025

 

Co ciekawe, paski mogą także chronić przed owadami. Eksperymenty wykazały, że komary i muchy końskie mają trudności z dostrzeżeniem zebry. Dowiedziono tego, malując czarne krowy w białe pasy – były one znacznie rzadziej kąsane przez owady niż krowy o jednolitym umaszczeniu.

Inne zwierzęta w paski

Zebry to nie jedyne zwierzęta, które noszą paski. Wśród najbardziej znanych wymienić można tygrysy, których pręgi pomagają ukryć się w gęstej roślinności. W paski ubrane są także pszczoły, których charakterystyczne ubarwienie ostrzega drapieżniki przed bolesnym użądleniem. Pasiaste wzory można dostrzec również u ryb, takich jak popularne w akwarystyce pielęgnice zebra.

Paski mogą mieć różne funkcje – u jednych zwierząt pomagają w kamuflażu, u innych sygnalizują niebezpieczeństwo, a jeszcze u innych odstraszają owady. Jak podsumowała gościni Polskiego Radia Dzieciom - Paski to niezwykle modny motyw w naturze, bo znakomicie ukrywają zarówno przed drapieżnikami, jak i przed ofiarami – zależnie od tego, kto przed kim chce się schować.

Życie w stadzie – klucz do przetrwania

Zebry to zwierzęta stadne, co dodatkowo wzmacnia ich szanse na przeżycie. W stadzie nie tylko trudniej jest je dostrzec, ale również mogą wzajemnie się ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Często łączą siły z innymi roślinożernymi zwierzętami, np. antylopami czy strusiami, które dzięki dobremu wzrokowi i słuchowi pomagają wykrywać drapieżniki z dużej odległości.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy. Zapraszamy!

Czytaj więcej:

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: Agnieszka Graclik, czyli Pani z Przyry, biolog i zoolog, autorka podcastu Polskiego Radia Dzieciom "Nie bój żaby, odkrywaj!"
Data emisji: 31.01.2025.
Godzina emisji: 08:00


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Poznajemy Giewont i jego unikalne historie zebrane w jednej książce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 17:06
W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom gościem była Aleksandra Karkowska, autorka książki "Na Giewont się patrzy". W rozmowie opowiadała o swojej miłości do Podhala, jego tradycjach oraz unikalnych historiach, które zebrała wśród najstarszych mieszkańców regionu.
rozwiń zwiń