Polskie Radio Dzieciom

O czym mówią ptaki? W "Poranku" rozmowa z mistrzynią ptasiego śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 11:26
Wybuch wulkanu, grzmot pioruna, skrzypiące drzewo, fale oceanu, spadająca lawina, zwierzęta w dżungli. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom szukaliśmy odgłosów przyrody, wsłuchiwaliśmy się w nie i próbowaliśmy je naśladować. W studiu gościliśmy Marię Rudicck - zwyciężczynię pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków.
Podpatrywanie i analizowanie zachowań ptaków może nam dostarczyć mnóstwo cennych informacji
Podpatrywanie i analizowanie zachowań ptaków może nam dostarczyć mnóstwo cennych informacjiFoto: shutterstock/TAUFIK ARDIANSYAH

W tym roku odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w naśladowaniu odgłosów ptaków, a ich zwyciężczynią została Maria Radicck – aktorka i artystka o wyjątkowych zdolnościach wokalnych. Jej historia to inspirująca opowieść o pasji, talencie i naturalnej umiejętności odtwarzania dźwięków, które zachwycają zarówno publiczność, jak i jury.

Jak wszystko się zaczęło?
Maria Radicck w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom opowiedziała o tym, jak zgłosiła się do konkursu. Informację o wydarzeniu przesłała jej znajoma, sugerując, że jej nietuzinkowa zdolność naśladowania różnych dźwięków, w tym odgłosów ptaków. idealnie wpisuje się w temat. - To są Mistrzostwa Polski, nie można się tak wygłupiać – wspominała swoje początkowe wątpliwości. Mimo to, dzięki prostej procedurze zgłoszeniowej, postanowiła spróbować i... odniosła wielki sukces.


Maria Rudicck - zwyciężczyni pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków Maria Rudicck - zwyciężczyni pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków

Wrodzony talent czy trening?

Dla gościni Polskiego Radia Dzieciom naśladowanie dźwięków jest naturalnym elementem jej codzienności, a nie wynikiem intensywnych ćwiczeń. W rozmowie podzieliła się także osobistym aspektem swojej historii, diagnozą spektrum autyzmu, która wyjaśnia jej niezwykłe zdolności w odwzorowywaniu dźwięków. - To było dla mnie naturalne. Nie było to odreagowaniem ani sposobem na wypełnienie czasu. – powiedziała. Naśladowanie różnych odgłosów towarzyszyło jej od dziecka. Jak sama przyznała, potrafiła spędzić dzień, szczekając lub miaucząc zamiast mówić.

Konkurs, emocje i sukces

Zawody odbyły się 13 września – w piątek, co Maria wspomina z uśmiechem jako dodatkowy element niezwykłości wydarzenia. Konkurencja była duża, a na scenie pojawiło się około 30 uczestników, którzy prezentowali odgłosy różnych ptaków. Maria Radicck oczarowała jury oraz publiczność swoimi umiejętnościami, a finałowy występ przyniósł jej najwyższą notę – same "piątki".

W jury znaleźli się znani artyści i osoby związane z przyrodą, w tym Natalia Przybysz i Stanisław Łubieński. Maria z wdzięcznością wspominała ogłoszenie wyników: - Nie mogłam w to uwierzyć, kiedy wyczytano moje nazwisko w gronie finalistów. A potem na scenie – najwyższe noty! To było takie super!

Naśladując ptasie odgłosy
Podczas konkursu Maria zaprezentowała m.in. dźwięki dorosłej czapli oraz jej młodego potomstwa, co wywołało ogromny entuzjazm publiczności. Jak przyznała, kluczowym elementem jej sukcesu była umiejętność wprowadzenia elementów narracyjnych i tworzenia wielowymiarowych scen dźwiękowych.

Więcej w załączonym zapisie rozmowy.


Posłuchaj
12:37 2024_11_21 08_01_00_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Odgłosy przyrody naśladowała w studiu PRD Maria Rudicck, zwyciężczyni pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków_Poranek_21.11.2024

 


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Gość: Maria Rudicck - zwyciężczyni pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków
Data emisji: 22.11.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Ile włosków na kolanie ma mrówka? Poznajmy świat pracowitych owadów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 11:00
- Czasami żeby zidentyfikować mrówkę trzeba policzyć jej włoski na kolanku na czółku, można też policzyć jej zęby. Tych włosków może nie mieć w ogóle, a może mieć trzydzieści i po tym będziemy mogli zorientować się z jakim gatunkiem mamy do czynienia - powiedział Franciszek Mika, przyrodnik, student SGGW, pasjonata entomolgii i myrmekologii, który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie zwierzęta możemy podglądać w mieście?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 14:27
Choć wakacje dobiegają końca, Polskie Radio Dzieciom nie pozwala zapomnieć o letnim relaksie. W środowym poranku, który rozpoczął się o godzinie ósmej, prowadzący Zbyszek Kozłowski zabrał słuchaczy w wyjątkową podróż po świecie zwierząt. Które z nich możemy podglądać w mieście? Jak wypatrzeć gniazdo ptaków? Jak mądrze dokarmiać ptaki i zwierzęta w mieście? Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego uczymy się od zwierząt? Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Bożyckim

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 19:45
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom gościł Łukasz Bożycki, biolog i fotograf przyrody, który opowiedział o swojej książce "Animal racjonalne: jak zwierzęta mogą nas inspirować". Rozmowa dotyczyła nie tylko jego twórczości, ale także osobistych pasji i doświadczeń związanych z naturą.
rozwiń zwiń