Polskie Radio
Section05

Zbigniew Kozłowski

O czym mówią ptaki? W "Poranku" rozmowa z mistrzynią ptasiego śpiewu

Wybuch wulkanu, grzmot pioruna, skrzypiące drzewo, fale oceanu, spadająca lawina, zwierzęta w dżungli. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom szukaliśmy odgłosów przyrody, wsłuchiwaliśmy się w nie i próbowaliśmy je naśladować. W studiu gościliśmy Marię Rudicck - zwyciężczynię pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  ptaki przyroda edukacja przyrodnicza radio dla dzieci DAB+

Z nami dobrze zaczniesz dzień! Wakacyjne "Poranki w Polskim Radiu Dzieciom". Tego jeszcze nie było!

Gdzie pieprz rośnie? Co w muzyce oznacza synopsis? Jak pokochać owady? Które miejsca w Polsce warto pokazać dzieciom? To tylko niektóre z zagadnień przygotowanych przez Polskie Radio Dzieciom na tegoroczne wakacje. Od 1 lipca nadajemy specjalne, wakacyjne "Poranki" po brzegi wypełnione ciekawostkami i pomysłami na każdy dzień. Nowością w naszej letniej ramówce są weekendowe wydania "Poranków". Tego jeszcze nie było! Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  wakacje radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom DAB+ Martyna Chuderska Justyna Majchrzak

Czy potrzebny nam sport gdy jesteśmy zmęczeni? "Rodzinny WF" w Polskim Radiu Dzieciom

Często, gdy jesteśmy przemęczeni i zniechęceni, zastanawiamy się, czy musimy się ruszać? Czy nie lepiej byłoby usiąść, położyć się, odpocząć, obejrzeć interesujący program w telewizji? Czy potrzebny nam jest ruch? A jeśli tak, to czy każdemu z nas i w jakim zakresie. Dowiedzieliśmy się tego w audycji "Rodzinny WF". Gościem Zbyszka Kozłowskiego był Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka Rodzinny W-F radio dla dzieci czas wolny sportowcy bieganie

Krótkie życie małych zwierząt. O ich sposobach na przetrwanie w Polskim Radiu Dzieciom

Chociaż są małe, żyją bardzo aktywnie i intensywnie, a ponieważ są przy tym narażone na ataki drapieżników wykształciły sobie wiele sposobów na przetrwanie. Jak radzą sobie w życiu żaby, chomiki, straszyki, kowaliki, biedronki, jaszczurki i inne małe stworzenia? Opowiedziała o tym w "Popołudniku" Julia Jasińska, studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Czy pogoda może przeszkodzić w odkrywaniu przyrody? Relacja z Biebrzańskiego Parku Narodowym w Polskim Radiu Dzieciom

Jak nie mamy okrycia, to nie ma odkrycia - zażartował na antenie "Popołudnika" gość audycji Krystian Tyrański i doradził wszystkim eksplorującym parki narodowe, aby na każdą podróż brali ze sobą impregnat w postaci płaszcza czy kurtki przeciwdeszczowej oraz nieprzemakalne buty i ciepłe ubrania. A ponieważ wszyscy uczestnicy "Dzikiej Odysei" czyli radiowej ekspedycji po parkach narodowych byli dobrze przygotowani, to w Polskim Radiu Dzieciom mogli opowiedzieć o swojej wyprawie do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami zwierzęta leśne płazy owady

Siatkówka dla dzieci. "Sprawność, koordynacja i wola walki"

- Siatkówką może zajmować się każdy, natomiast trener potrafi zauważyć na sali dziecko, które ma predyspozycje do gry. Oczywiście siatkówka jest dla ludzi wysokich (…) na początku zadajemy sobie pytanie, czy chcemy grać zawodniczo, czy marzymy o reprezentacji Polski. Ważne są też inne cechy, ogólna sprawność, koordynacja, oczywiście też cechy charakteru, wola walki, chęć do treningu - mówił Dariusz Kopaniak z Klubu Sportowego Metro Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka Rodzinny W-F radio dla dzieci czas wolny

Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?

Stół to podstawowy mebel, który powinien się znaleźć w każdym domu, ale jak powiedziała Marzena Nowicka ze szkoły dobrych manier, powinien on przede wszystkim łączyć, a nie dzielić ludzi, którzy przy nim zasiadają. A o tym jak nakryć stół na co dzień i jak powinien wyglądać ten w wersji świątecznej, warto posłuchać w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci harcerstwo Przygody w PRD przyroda

Kubb i Molkky, czyli powrót zapomnianych gier zespołowych

Czy słyszeliście kiedyś o takich grach jak Kubb czy Molkky? Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej postanowili zrealizować własny projekt społeczny, którego celem jest poszerzanie wiedzy o zapomnianych grach zespołowych. Gry, to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, pozwalają rozwijać umiejętności kreatywne, pracy w grupie oraz integrują zespół.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci DAB+ radio bez reklam

Przygoda, której się nie zapomina. O harcerstwie w Dniu Myśli Braterskiej

Rozpalanie ognisk, budowa szałasów, posługiwanie się mapą i orientacja w terenie, gra na instrumentach, pierwsza pomoc … to tylko kilka najpopularniejszych zajęć, w jakich udział biorą harcerze. A czym jeszcze się zajmują, jakie mają stroje, zadania i czy harcerstwo to życiowa przygoda? O tym powiemy w "Popołudniku", w Dniu Myśli Braterskiej, 22 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci harcerstwo Przygody w PRD przyroda

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci koty zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura radio dla dzieci

W ile dni można okrążyć świat?

Kiedy 196 lat temu urodził się Juliusz Verne nikt nie spodziewał się jaki wpływ na rozwój literatury będzie miał ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku autor. Jego utwory cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce i do dziś są chętnie wybierane zarówno przez młodych jak i dojrzałych czytelników. Kim był autor powieści "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" i skąd brał pomysły na swoje powieści?
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura radio dla dzieci

Złoci medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing w Polskim Radiu Dzieciom

Sportowe prezenty - o takich mogą mówić Stanisław Trepczyński, Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska - młodzi polscy żeglarze, którzy zdobyli dwa złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Zdobyte tytuły mistrzów świata, na jednej z najważniejszych imprez w żeglarskim kalendarzu, są przepustką do wielkich żeglarskich karier.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci DAB+ radio bez reklam