Polskie Radio
Section05
opieka nad zwierzętami

Krótkie życie małych zwierząt. O ich sposobach na przetrwanie w Polskim Radiu Dzieciom

Chociaż są małe, żyją bardzo aktywnie i intensywnie, a ponieważ są przy tym narażone na ataki drapieżników wykształciły sobie wiele sposobów na przetrwanie. Jak radzą sobie w życiu żaby, chomiki, straszyki, kowaliki, biedronki, jaszczurki i inne małe stworzenia? Opowiedziała o tym w "Popołudniku" Julia Jasińska, studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe zwierzęta leśne płazy owady

Czy pogoda może przeszkodzić w odkrywaniu przyrody? Relacja z Biebrzańskiego Parku Narodowym w Polskim Radiu Dzieciom

Jak nie mamy okrycia, to nie ma odkrycia - zażartował na antenie "Popołudnika" gość audycji Krystian Tyrański i doradził wszystkim eksplorującym parki narodowe, aby na każdą podróż brali ze sobą impregnat w postaci płaszcza czy kurtki przeciwdeszczowej oraz nieprzemakalne buty i ciepłe ubrania. A ponieważ wszyscy uczestnicy "Dzikiej Odysei" czyli radiowej ekspedycji po parkach narodowych byli dobrze przygotowani, to w Polskim Radiu Dzieciom mogli opowiedzieć o swojej wyprawie do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci zwierzęta domowe zwierzęta leśne płazy owady

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci koty zwierzęta domowe

Wolontariackie spacery z psami ze schroniska: ważny gest serca dla czworonogów

Schroniska dla psów to miejsca, gdzie bezdomne czworonogi znajdują schronienie i dach nad głową. Jednak siłą rzeczy nie jest to miejsce idealne: zamkniętym zwierzakom brakuje ruchu i kontaktu z człowiekiem. Akcja wyprowadzania psów na spacer przez wolontariuszy przynajmniej częściowo likwiduje ten problem.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo pies wolontariat schronisko dla zwierząt pomoc Radosław Nałęcz Trójka

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta Lasy Państwowe ornitologia

Nowe zasady działania schronisk dla zwierząt. Dodatkowy rok na dostosowanie się do wymogów

W życie weszło rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Nowe wymogi określają m.in. minimalne powierzchnie kojców dla psów i pomieszczeń dla kotów, minimalne temperatury w tych pomieszczeniach i obowiązek udostępniania zwierzętom wybiegów. Według samorządowców, na zrealizowanie tych wymogów dano im zbyt mało czasu, dlatego gminy i fundacje zyskały dodatkowy rok na dostosowanie się do części wymogów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zwierzęta schronisko dla zwierząt

Przywrócić Beti naturze. "Projekt Kondor" w krakowskim zoo

Beti – samica kondora wielkiego, która w zeszłym roku urodziła się w krakowskim ogrodzie zoologicznym, ma szansę trafić do Argentyny i zamieszkać w swoim naturalnym środowisku. "Projekt Kondor", bo tak nazywa się akcja, to pierwszy taki przypadek w Polsce. Reintrodukcja, bo tak nazywa się ten proces, będzie możliwa dzięki współpracy z argentyńską organizacją Bioandina, która dotychczas przywróciła naturze już 200 ptaków tego gatunku.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka zwierzęta ptaki Argentyna Ameryka Południowa Kraków małopolskie ZOO

Rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Posłuchaj reportażu

Z roku na rok rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Przyczynia się do tego przede wszystkim brak wiedzy (że zwierzęta rosną, że żyją dłużej niż człowiek, że mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, że chorują) oraz powszechna dostępność takich stworzeń i ich niska cena. Porzucane są ryby, żółwie, kameleony, węże, ale także coraz częściej małpy...
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż reportaż w Jedynce zwierzęta