Polskie Radio
Section05

ptaki

Polskie Radio 24 Ograniczenie polowań na niektóre gatunki ptaków. "Ich populacja spada"

- Ograniczenie polowań na ptaki staje się koniecznością, bo populacja ptaków, zwłaszcza tych z wodnych środowisk stale spada. To zjawisko jest dobrze znane w Polsce i w całej Europie. Dlatego ta lista powinna być rozciągnięta także na gęsi i inne gatunki ptaków, które z powodu zmian klimatu mają lęgi nawet po 15 sierpnia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ptaki wędrowne ochrona przyrody ministerstwo klimatu myśliwi Patryk Michalski

Bociany już są w drodze. Kiedy możemy się ich spodziewać w Polsce?

Bocian to symbol życia, szczęścia i wiosny. Wiosna meteorologiczna rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 1 marca. Czy to oznacza, że i bociany już wkrótce pojawią się przy naszych domostwach. - Lecą, ale jeszcze dosyć nieśmiało. (...) Pokonują średnio 400-500 kilometrów dziennie, więc powinny się u nas pojawić za jakieś 3 tygodnie - ocenia Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także bociany Daniel Wydrych ornitologia

Sowy - boginie, czarownice, muzy artystów. Jak je dostrzec?

Wszyscy wiedzą, jak wyglądają, mało kto je widział. Sowy. Niektóre z nich, jak puszczyki, uszatki i płomykówki, mieszkają obok nas, ale rzadko spotykamy tych naszych sąsiadów lub w ogóle o ich obecności nie wiemy. W starożytności cenione i poważane, później palone na stosach wraz z dziewczynami posądzonymi o czary, a jak jest dziś?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska sowa zwierzęta zwierzęta leśne Zobacz także

Jak zmiany klimatyczne wpływają na migracje ptaków?

Zmiany klimatyczne wpływają na świat zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Przykładem mogą być dzikie gęsi, które zwykle mogliśmy obserwować na niebie w okresie przedwiośnia, tymczasem teraz możemy zobaczyć je w miesiącach zimowych. Czy do takiego widoku powinniśmy się przyzwyczaić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska klimat Piotr Tryjanowski ornitologia ornitolog środowisko ekologia zmiany klimatyczne Zobacz także infografika