Polskie Radio
Section05

środowisko naturalne

PIERWSZY COMING OUT W ZIELONEJ DWÓJCE

„Kocham geofity po prostu” mówi dr Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator ekologiczny, pionier sadzenia mikrolasów Miawaki w Polsce.  W ZIELONEJ DWÓJCE towarzyszę mu podczas pobierania leśnego runa do pierwszego w Polsce mikrolasu tworzonego na kampusie uniwesyteckim.  Leśna ekosystemowa szczepionka pojedzie do warszawskiej SGGW, gdzie zostanie posadzona w miejscu, z którego wywieziono około 200 ton gruzu. „Czasem zapominamy o tym, że nie wystarczy zielonym do góry, ale też brązowym na dół”
Zobacz więcej na temat:  Dwójka las przyroda Katarzyna Nowak natura metoda miyawaki

Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024. "To najpiękniejsza rzeka w Europie"

Wisła to nieodłączny element Warszawy. Jednak Królowa Polskich Rzek w stolicy jest ewenementem w europejskich miastach. To właśnie w stolicy Polski możemy podziwiać niczym niezmąconą dzikość rzeki w środku dużej aglomeracji. O całym projekcie Dzielnica Wisła i wyjątkowości warszawskiego odcinka rzeki opowiedziała w swoim reportażu Anna Depczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisła Warszawa Anna Depczyńska rzeka plebiscyt Mazowsze mazowieckie

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Co jest największym przysmakiem fok i jak się zachować spotykając je na plaży?

22 marca  obchodzimy Dzień Foki, dlatego w Poranku Polskiego Radia Dzieciom zadzwoniliśmy do Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać o zwyczajach tych uroczych ssaków. Co jest dla nich prawdziwym przysmakiem? Jak zachować się gdy na nadmorskiej plaży spotkamy fokę? Co zrobić i pod jaki numer należy zadzwonić, jeśli napotkana foka wymaga pomocy?
Zobacz więcej na temat:  ochrona przyrody edukacja przyrodnicza dzieci Gdańsk radio dla dzieci

Rok 2023 najcieplejszy w historii. "Przebito sufit"

- Wyjątkowo ciepły północny Atlantyk musiał w końcu wywrzeć wpływ na warunki w Europie - zaczęliśmy ten rok bardzo mocną dodatnią anomalią termiczną. Sezon wegetacyjny zaczął się o dwa tygodnie wcześniej. Dla natury to kolejny "dezorientujący sygnał" - powiedział w rozmowie z portalem PolskiegoRadia24.pl prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ONZ klimat przyroda zmiany klimatyczne środowisko NASZ WYWIAD wywiad

"Sielanka. Co artyści uprawiają?". Kuratorka wystawy: oni dostrzegają różne zagrożenia jako pierwsi

- W tekście kuratorskim są zawarte ważne pytania, a nasi widzowie powinni sobie na nie odpowiedzieć. Artyści przedstawiają swój punkt widzenia. Słowo "sielanka" w tytule wystawy daje do myślenia, nie jest ono współcześnie szczególnie często używane. Słysząc je, nie mamy pewności, czy to ironia, a może faktycznie mamy do czynienia z prawdziwie przyjemną sytuacją - mówiła w Dwójce Magda Milewska, kuratorka ekspozycji "Sielanka. Co artyści uprawiają?".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek wystawa dzieła sztuki Łódź rośliny Dwójka ekologia ochrona środowiska śmieci

Resort klimatu chce współpracy z organizacjami pozarządowymi

Resort klimatu i środowiska zainaugurował projekt platformy współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi i naukowcami. Platforma ma włączyć te środowiska w proces decyzyjny i wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących np. ochrony powietrza, klimatu czy bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ekologia Paulina Hennig-Kloska energetyka energia odnawialna środowisko klimat

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany