Polskie Radio
Section05

katastrofa ekologiczna

Zmiany klimatyczne są faktem. Trzeba się do nich dostosować

- Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, których jest 700 tysięcy w skali kraju, coraz częściej pomagają z powodu negatywnych zmian klimatycznych. Mają ogromny autorytet w lokalnych społecznościach, a liczba ich interwencji zwiększyła się aż o 63 procent w porównaniu do poprzedniej dekady - powiedziała w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 Ilona Gosk z Fundacji Sendzimira. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe klimat powódź susza upały

Foliarze, cyniczni politycy czy agenci wpływu? Kim naprawdę są denialiści?

Poddają w wątpliwość przemiany społeczne, medycynę, naukę – a szczególnie ekologię. Osoby, które można opisać w ten sposób, reprezentują postawę znaną jako denializm, czyli zaprzeczenie faktom i poszukiwanie spisków w naukowo potwierdzonych kwestiach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Benedyczak denializm społeczeństwo teorie spiskowe klimat zmiany klimatyczne powódź huragany deszcz susza klęska żywiołowa ekologia zielona energia

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 141 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

Znowu śnięte ryby w Odrze. Czy może dojść do powtórki katastrofy ekologicznej z 2022 roku?

Latem 2022 roku Odra, druga co do wielkości rzeka w Polsce, doświadczyła katastrofy ekologicznej. Na przestrzeni kilkuset kilometrów obserwowano masowe wymieranie fauny rzecznej - ryb, małży i ślimaków. Wyławiano także martwe bobry i ptaki. Poprzedni rząd obiecał budowę nowoczesnego systemu monitoringu, ale zarówno w roku 2023, jak i w tym ponownie dochodziło do śnięcia ryb. Najnowsze kontrole wskazują, że Odra wciąż jest zagrożona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Odra złote algi ekologia przyroda natura monitoring Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urszula Zielińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Jacek Frentzel Wojciech Zawioła Trójka

Złote algi znowu w Odrze. Ekspertka wyjaśnia

- Złote algi są w tym roku tak samo obecne w Odrze jak w poprzednich latach. A to, że na razie nie widać śniętych ryb, to tylko efekt wyginięcia populacji ryba na poziomie 50 proc. dwa lata temu. Zagrożenie nie zniknie, dopóki kopalnie będą dalej zrzucały do rzeki wody pokopalniane - mówiła w radiowej Jedynce dr Agnieszka Pawelec-Olesińska (WWF Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zanieczyszczenie ryby Odra Krzysztof Grzesiowski

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 208 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia przyroda natura

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ekologia NAUKA klimat Kamil Jasieński Ziemia