Przeciąganie liny – siła, strategia i duch drużyny w klasycznej rywalizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 11:26
Przeciąganie liny to sport dla tych, którzy nie boją się napięcia – dosłownie i w przenośni. To jedna z najstarszych dyscyplin olimpijskich, która znalazła się w programie igrzysk aż pięć razy, choć po raz ostatni w 1920 roku. Jak wygląda przeciąganie liny w wydaniu wyczynowym?
Goście Czwórki o wyczynowym przeciąganiu liny
Goście Czwórki o wyczynowym przeciąganiu linyFoto: Justyna Janas/Polskie Radio

Choć dziś przeciąganie liny kojarzy się głównie z zabawą, niegdyś było dyscypliną olimpijską, a jego korzenie sięgają czasów starożytnych. Wówczas nie był to jedynie sport – pojedynek ten służył rozstrzyganiu sporów. Dziś przeciąganie liny to dyscyplina, którą uprawia się wyczynowo na całym świecie.


Wysiłek fizyczny i mentalny

Według gości Czwórki przeciąganie liny to - oprócz wysiłku - bardzo intensywny pojedynek psychiczny między drużynami. - Jak się przeciąga linę, to się nie myśli o niczym innym. Jesteś skupiony na tym, że jesteś tu i teraz - mówi Aleksandra Mania. - To jest wysiłek statyczny. Skupiasz się na własnym ciele, nad własnymi myślami. Stoisz, naprężasz się i walczysz ze sobą - twierdzi Piotr Romatowski, sekretarz generalny Polskiego Związku Przeciągania Liny.



- Drużyna jest tak mocna, jak jest mocny najsłabszy zawodnik. Cała drużyna musi być wytrenowana, wysportowana i zgrana - tłumaczy Romatowski. - Dużo walk odgrywa się w głowie. Jeżeli głowę się wytrenuje, to i ciało się uda - dodaje.


Posłuchaj "Audycji sportowej" o przeciąganiu liny

Ustawienie zawodników

- Musimy sobie to tak rozplanować, żeby wszystkim było wygodnie - wyjaśnia Jakub Roszkiewicz, reprezentant juniorskiej kadry narodowej w przeciąganiu liny. Na przodzie najczęściej ustawia się najlżejsza osoba, a im dalej od środka liny, tym ciężsi i wyżsi powinni być zawodnicy.


Zobacz także:


Ostatnim zawodnikiem w drużynie jest kotwiczący, który obwiązuje sobie linę wokół tułowia. Pod względem przeciążeń i sił, które działają na ciało, jest to najbardziej wymagająca pozycja.


Zasady przeciągania liny

Jedna rozgrywka składa się z dwóch przeciągnięć, a w przypadku remisu staje się do kolejnego, które decyduje o zwycięstwie w meczu. Regulaminowa lina ma długość 33,5 metra, a do zwycięstwa potrzeba przeciągnąć ją o cztery metry.



Drużyna może składać się z maksymalnie ośmiu zawodników, których łączna waga nie może przekroczyć limitu danej kategorii. W przeciąganiu liny udział może wziąć również drużyna mieszana.

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Piotr Romatowski (sekretarz generalny Polskiego Związku Przeciągania Liny) i Aleksandra Mania, Robert Zachęś, Jakub Roszkiewicz, Ewelina Lasak (kadra narodowa juniorów w przeciąganiu liny)

Data emisji: 13.04.2025

Godzina emisji: 14.14

kajz/kor

Czytaj także

Baseballowa gorączka na Karaibach - baseball na Kubie, Dominikanie i w Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 11:03
Dla milionów Kubańczyków, Dominikanów i Wenezuelczyków, baseball to coś więcej niż tylko gra - to sposób na sięgnięcie po swoje marzenia. Skąd wzięła się baseballowa pasja i tradycja poza Stanami Zjednoczonymi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowiecki Gravel - terenowy wyścig rowerowy wokół Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2025 10:53
500 kilometrów szutru, bezdroży i polnych dróg na rowerze - tak podsumować można nadchodzącą edycję Mazowieckiego Gravelu. To wydarzenie dla najbardziej wytrwałych pasjonatów kolarstwa. Bartek Swacha, organizator rowerowego ultramaratonu, opowiedział, jak wygląda taka trasa, na co trzeba być gotowym i jak przygotować się do długodystansowej jazdy.
rozwiń zwiń