Polskie Radio
Section05

emisja co2

POLSKIE RADIO 24 Co dalej z Zielonym Ładem? "Może doprowadzić do buntu"

Zielony Ład realnie nie przekłada się na cele klimatyczne, za to wyraźnie godzi w europejskie gospodarki, zwłaszcza w ich konkurencyjność - zgodnie ocenili eksperci w Polskim Radiu 24. Na ten temat rozmawiali: główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, radca prawny Paweł Pelc oraz członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska Europejski Zielony Ład Unia Europejska ekologia społeczeństwo energetyka GOSPODARKA ochrona środowiska zanieczyszczenie powietrza przemysł elektromobilność

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA migracja zwierzęta rośliny

PR24 Ekspert: nie ma już odwrotu o działań na rzecz Ziemi

Jesteśmy konsumentami Ziemi. Nasz sposób życia niszczy planetę i nas samych. Doprowadza do migracji klimatycznych i jest to zjawisko globalne. Zanieczyszczenie środowiska wywołuje alergie i choroby. Powinniśmy mniej konsumować, zmienić styl życia i myślenie. Inaczej się odżywiać, jeść mniej mięsa, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zaprzestać wydobycia węgla. Jeśli chcemy przetrwać, musimy działać na rzecz planety. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Weronika Michalak z HEAL Polska (Health and Environment Alliance).
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska emisja gazów ekologia

WYWIAD Redukcja emisji CO2. Minister klimatu: ten cel nie jest wiążący dla Polski

- Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska emisja gazów klimat Komisja Europejska

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna energetyka POLSKA

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla. Transformacja energetyczna w UE przynosi efekty

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z danych think-tanku Ember. W przypadku Polski, po raz pierwszy wytwarzanie ze słońca i wiatru przekroczyło 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE węgiel energia elektryczna Unia Europejska

Redukcja emisji CO2. Wiceminister klimatu: to otwarcie debaty, a nie wiążący dokument

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała, że komunikat Komisji Europejskiej jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Wiceminister odnosiła się do propozycji KE, by do 2040 roku redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła 90 proc. To ma pozwolić spełnić cel neutralności klimatycznej wyznaczony na 2050 rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dolny Śląsk chce brać przykład z duńskiego miasta, które za 5 lat stanie się neutralne klimatycznie

Dolny Śląsk chce brać przykład z duńskiego miasta Sonderborg, które za 5 lat stanie się neutralne klimatycznie. W tym celu w Warszawie podpisano porozumienie między Instytutem Rozwoju Terytorialnego, reprezentującym województwo dolnośląskie, a ProjectZero - duńską inicjatywą publiczno-prywatną. Działa ona na rzecz neutralności emisyjnej Sonderborga.
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne Dolny Śląsk