Polskie Radio
Section05
OZE

Wodorowa rewolucja: wyzwania i korzyść

Orlen, przy współpracy z S&P Global, opublikował raport „Rynek wodoru w Polsce i krajach bałtyckich. Prognoza do 2040 r.” Autorzy opracowania wskazują w nim na potencjał, jaki tkwi w niskoemisyjnym/odnawialnym wodorze, a jedocześnie pokazują skalę wyzwań, związanych choćby z realizacją celów, stawianych nam przez Unię Europejską. Jedno jest pewne – wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw, napędzających transformację energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  Orlen transformacja energetyczna paliwa wodór

Nowy pomysł na dekarbonizację. "Bez gazu lub węgla"

Do 2030 roku w elektrociepłownie Polskiej Grupy Energetycznej planują odejść od węgla - mówi prezes PGE Dariusz Marzec, który w tym tygodniu został również nowym szefem Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. Jego zdaniem w najbliższych latach branżę czeka technologiczna rewolucja, docelowo wszystkie elektrociepłownie w Polsce będą korzystać z czystej energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ceny energii węgiel POLSKA

"Weźcie się do roboty". Nowe spięcie w koalicji

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział, że część środków z KPO powinna zostać przeznaczona na małe biogazownie rolnicze. Skrytykował wypowiedzi Jacka Czerniaka z Lewicy, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa, który mówił o kwestiach ustaw poświęconych OZE. Doszło też do ostrej wymiany zdań między politykiem PSL a marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo fundusze unijne fundusze europejskie społeczeństwo POLSKA Polska w Unii Europejskiej Marek Sawicki Włodzimierz Czarzasty Sejm Krajowy Plan Odbudowy

Bilans zysków i strat członkostwa w UE. Znamy wyniki sondażu

Z badania, przeprowadzonego przez Opinia24 dla Fundacji Wolności Gospodarczej, wynika, że Polki i Polacy wierzą w różne mity na temat gospodarki i tego, jaki wpływ ma na nią UE. Zauważono, że nie jesteśmy też świadomi wielu korzyści z członkostwa Polski w UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne fundusze europejskie inwestycji infrastrukturalne UE legislacja

POLSKIE RADIO 24 Tańszy prąd? Ekspert: nadzieja w atomie

- Nasz przyszły miks energetyczny musi się opierać na atomie i OZE. Źródła muszą się wzajemnie uzupełniać. Bez tego prąd będzie coraz droższy i najpewniej coraz trudniej dostępny. Grozi nam deficyt mocy w systemie. Zapotrzebowanie na prąd będzie rosło szybciej niż budowa nowych mocy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych Dominik Brodacki.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa POLSKA energetyka energia atomowa GOSPODARKA

OZE odłączane od sieci. Ekspert wyjaśnia powody

- Potrzebujemy powszechności rozwiązań pozwalających magazynować nadmiar wyprodukowanej w OZE energii, dzięki czemu poprawi się stabilność sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Wskazał w tym kontekście na powiązanie z OZE ciepłowni w miastach powiatowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ekologia ochrona środowiska Katarzyna Dydo energetyka słońce fotowoltaika

Polskie Radio 24 Nadchodzą wielkie inwestycje. "Nie ma alternatywy dla atomu"

- Musimy zastępować bloki węglowe nie tylko dlatego, że rosną ceny uprawnień do emisji CO2. Chodzi też o to, że polski system jest bardzo stary. Bloki węglowe dobiegają końca swojego użytkowania, zbliżają się do technologicznej śmierci - mówiła w Polskim radiu 24 ekspertka ds. energetyki Alicja Jankowska. 
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia elektryczna energia odnawialna elektrownia atomowa POLSKA