Polskie Radio
Section05

Fit for 55

Stawiają na auta niskoemisyjne i autonomicznie. Europa ma dużo do nadrobienia

- Europa będzie stawiała na ograniczenie liczby samochodów, będzie ich mniej, ale będą niskoemisyjne. Innym trendem będzie autonomizacja transportu na żądanie, np. dla seniorów. Takie pojazdy już jeżdżą w San Francisco - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka motoryzacyjna Agata Rzędowska. Jedyna polska jurorka konkursu "Women's World Car of the Year" została wyróżniona w 2021 roku za cykl podcastów o elektromobilności nagrodą e-Mobility Media Awards.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dydo elektromobilność samochody elektryczne Komisja Europejska sztuczna inteligencja Polskie Radio 24

Miasta jak piece. Ekspert: trzeba walczyć z "betonozą"

- Zmiany klimatu wymagają nie tylko zmiany myślenia o konieczności dokonania transformacji klimatycznej, ale zmuszą każdego z nas do nowego podejście do środowiska, którego jesteśmy częścią, a nasza pogoń za dobrami materialnymi, odbywa się kosztem przyrody. Wszyscy kiedyś za to zapłacimy - powiedział prof. Zbigniew Karaczun, SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, w programie "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia zmiany klimatyczne

Uciec od kosztów transformacji. Ekspert liczy na innowacje

- Gdybyśmy wzięli pod uwagę możliwość zgrupowania kilku start-upów, z kilku krajów, z różnymi pomysłami, to szansa na rozwój nowych technologii byłaby o wiele większa - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Żukrowska, wskazując innowację jako sposób na koszty polityki klimatycznej. - Europa nie pokazuje wszystkich swoich możliwości - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Katarzyna Żukrowska Urszula Zielińska technologie klimat ekonomia Unia Europejska budownictwo transport

Lewica kontra Zielony Ład. Biedroń: trzeba bronić człowieka

- Zielony Ład trzeba tak skroić, by służył ludziom - tym, do których jest adresowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Robert Biedroń. - To prawie dwa biliony euro, z których albo Polska skorzysta i np. będziemy płacili niższe rachunki, będziemy jeździli lepszymi, bardziej ekologicznymi i tańszymi w eksploatacji samochodami i mieszkali w domach docieplonych za europejskie pieniądze, albo niczego nie będzie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica ekologia Robert Biedroń Karol Surówka

Еврокомиссия: Польский план по достижению климатических целей недостаточно амбициозен

Реализация этих целей должна способствовать сокращению общего объема чистых выбросов парниковых газов в ЕС не менее чем на 55% к 2030 году, как того требует законодательный пакет Fit for 55.
Zobacz więcej na temat:  Климатическая политика ЕC

Eksperci: zyski z "zeroemisyjności" mieszkań to de facto ogromne koszty społeczne

Sprostanie coraz większym wymogom "zeroemisyjności" budynków mieszkalnych dla większości Polaków będzie niemożliwe. Wpłynie to na wzrost cen mieszkań i zmusi wszystkich do ogromnych inwestycji w remonty instalacji grzewczych. Powinniśmy jako państwo bardzo ostrożnie podchodzić do implementacji niektórych unijnych dyrektyw - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP i radca prawny Paweł Pelc
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia oszczędzanie

Eksperci: przedsiębiorcy nie widzą zmian polityki gospodarczej i kończy się ich kredyt zaufania

Przedsiębiorcy nie widzą korzystnych dla nich regulacji, jakich spodziewali się po zmianie rządu. Wydaje się, że rząd nadal postanowił bazować głównie na rosnącej konsumpcji spowodowanej podwyżkami płac, świadczeń czy preferencji takich jak wakacje kredytowe. To nie może wywoływać optymizmu wśród przedsiębiorców. Ich kredyt zaufania się kończy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Maszczyk z SGH i Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.   
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI kredyt mieszkaniowy konsument

Eksperci: mądre wykorzystanie środków z KPO to kluczowe zadanie

Środki na realizację KPO, które zostały odblokowane muszą być szybko wydatkowane. Drugi problem, przed którym stoimy to rolnictwo. Nie może być ono nieopłacalne bo jest to istotna gałąź gospodarki i kwestia strategiczna związana z samowystarczalnością - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z PKO BP i dr Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy rolnictwo Komisja Europejska fundusze unijne zielona energia

Eksperci: problemy polskich rolników były do przewidzenia od początku wojny na Wschodzie

Strona ukraińska nie musi spełniać wyśrubowanych europejskich norm, a my nie dostosowaliśmy naszej logistyki do transportu takich ilości towarów rolnych przez co często nie trafiały do Afryki. Dziś pewnym rozwiązaniem byłyby cła, choć  żądania rolników idą dalej, aż po zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Złą sytuację pogłębia obawa przed wdrożeniem unijnego Zielonego Ładu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Krzysztof Bocian, analityk Wise Europa i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adam Smitha.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zielona energia protest produkcja przemysłowa