Polskie Radio
Section05

Ewa Wasążnik

POLSKIE RADIO 24 Dezinformacja żywnościowa. "Uwaga na tzw. influencerów"

- Żywność jest bardzo wdzięcznym polem dla dezinformacji. Zwłaszcza że jest to dobro, z którego korzysta każdy z nas - zwracają uwagę w Polskim Radu 24 dr Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor sanitarny jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz Izabela Jarka, główny analityk danych w dziale przeciwdziałania dezinformacji NASK-BIP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fake news żywność jedzenie dezinformacja influencerzy

Czujnie chronić pieniądze. Eksperci radzą, jak nie dać się okraść na zakupach

W związku z sezonem wyprzedaży i nadchodzącym szaleństwem zakupów prezentów, oszuści internetowi i złodzieje stają się coraz bardziej aktywni. Bandyci wykorzystują coraz doskonalsze narzędzia, jak sztuczna inteligencja, dlatego szczególnie teraz warto zachować czujność - radzili w Polskim Radiu 24 Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich i Rafał Pikuła ze Spider's Web.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fake news bezpieczeństwo w sieci

UE przygotowuje strategię działania na kolejne lata. Wiele zależy od stanowiska Donalda Trumpa

- Unia Europejska może być rozgrywana przez Donalda Trumpa, bo on zna jej wewnętrzne podziały, a Viktor Orban może być dla niego skutecznym suflerem. Tym bardziej, że kraje Wspólnoty mają zupełnie odmienne spojrzenie na współpracę z Chinami i umowę handlową z krajami Mercosur - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Roszak z GDP.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Chiny Donald Trump Ursula von der Leyen Komisja Europejska

Polskie Radio 24 1000 dni wojny w Ukrainie. "Żołnierze wiedzą, o co się biją"

- Politycy wykorzystują sposobności wywalczone lub utracone przez żołnierzy. Przebieg ewentualnych negocjacji nie będzie pozostawał bez związku z sytuacją na froncie. Ukraińcy doskonale wiedzą, o co się biją, Rosjanie wiedzą, dlaczego nacierają - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rosja dyplomacja Polskie Radio 24 Krzysztof Kubiak

Polskie Radio 24 Mamy "kryzys migracyjny"? Język w służbie dezinformacji

- Jeśli popatrzymy na skalę nieuregulowanej migracji, to dzisiaj nie mamy do czynienia z sytuacją szczególnie kryzysową - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Szymańska z PISM. Z kolei językoznawczyni dr Agnieszka Jastrzębska zwróciła uwagę na to, jak agresywny i stereotypowy język wpływa na wizerunek migrantów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Cyfryzacji Agnieszka Jastrzębska fake news migracja imigranci w Europie

Dezinformacja medyczna. Co motywuje antyszczepionkowców?

- Obecna dezinformacja w sprawie szczepień nie przypomina już rosyjskiej narracji - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lipka z NASK. - Mamy w Polsce wystarczający zasób pseudoekspertów specjalizujących się w tych tematach i czerpiących z nich korzyści - wskazała. Gościem "Prawda czy fałsz" był także prof. Tomasz Dzieciątkowski z  Uniwersytetu Warszawskiego, który podkreślał, że żadna szczepionka nie daje stuprocentowej pewności braku zachorowania, ale też nie taki jest cel szczepień.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fake news szczepienia szczepionka

E-autobusy pomogą w walce z transportowym wykluczeniem

- Wykluczenie transportowe, to brak dostępnych połączeń kolejowych i autobusowych. To powoduje, że nie można za pomocą komunikacji publicznej dotrzeć do szkoły lub lekarza w innej miejscowości. Dotyczy to osób, które nie jeżdżą własnymi autami, zwłaszcza młodzieży i seniorów - powiedział w Polskim Radiu 24, Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 transport transport publiczny elektromobilność samochody elektryczne wykluczenie komunikacyjne

Nowe szczepionki na COVID-19 wkrótce trafią do aptek

- Polska nie brała udziału w tegorocznych, unijnych przetargach na szczepionki przeciwko najnowszemu wariantowi COVID-19, co obciąża poprzednie kierownictwo resortu zdrowia, bo to była decyzja z roku 2023, której nie można już było cofnąć - mówili goście Polskiego Radia 24: Katarzyna Rajzer, szefowa rzeszowskiego sanepidu, i prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w audycji 'Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NFZ budżet Polski szczepionka szczepienia COVID-19

Wojna w Libanie i w Strefie Gazy to tragedia dla dzieci

- Sytuacja cywili, a zwłaszcza dzieci w Strefie Gazy jest tragiczna i stale się pogarsza. Obie strony tego konfliktu kpią w żywe oczy, że obchodzi ich los ludności cywilnej. Wszelkie konwencje są systematycznie ignorowane, choćby takie jak zakaz bombardowania szpitali - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Bratkowski z UNICEF Polska, w audycji "Temat dnia".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Bliski Wschód Liban Strefa Gazy Hezbollah Iran UNICEF Hamas

POLSKIE RADIO 24 Zebrano miliony dla powodzian. Dowbor: chcemy dawać nadzieję

Fundacja Telewizji Polskiej zebrała już dla powodzian ponad 10 milionów złotych. - Chcieliśmy dotrzeć do tych poszkodowanych przez powódź, którzy sami się nie zgłoszą po pomoc, bo myślą, że inni mają jeszcze gorzej. Nie chcemy, aby czuli, że są pozostawieni sami sobie - mówiła w Polskim Radiu 24 szefowa Fundacji TVP Katarzyna Dowbor. Cały czas trwa wspólna akcja pomocowa Polskiego Radia i TVP #RazemDlaWas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powódź pomoc humanitarna pomoc dla powodzian POLSKA