Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Wsparcie, powroty, integracja. Nowa strategia rządu wobec Polonii i Polaków za granicą

Rząd przyjął nową strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025–2030. Dokument, opracowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ma stanowić odpowiedź na zmieniające się potrzeby naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju oraz nowe wyzwania stojące przed Polską w kontekście demografii, gospodarki i polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Poselstwo z Moskwy i próba upokorzenia Rzeczpospolitej

Poselstwo przysłane przez cara do Warszawy w 1650 roku było dla Polaków i Litwinów szokiem. Moskale stawiali osłabionej Rzeczypospolitej absurdalne i hańbiące żądania, a w razie ich niespełnienia, grozili wojną. Jednocześnie upierali się, że to państwo polsko-litewskie dąży do zerwania pokoju. Kreml pokazał, że przy realizacji imperialnych celów i ich usprawiedliwianiu potrafi dowolnie naginać rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Warszawa wojna negocjacje Moskwa

Negocjacje USA z Ukrainą i Rosją. Ekspert o wypracowanych ustaleniach

Ukraina i Rosja zgodziły się w Rijadzie m.in. na zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym. - Skradzione zboże na okupowanych terytoriach ukraińskich, będzie wywożone i sprzedawane na całym świecie przez Rosję - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Roman Kabaczij, ukraiński publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina USA Rosja Roman Kabaczij Damian Szacawa Marta Osuchowska

Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu [INFOGRAFIKA]

– Praktycznie nie było polskiej placówki dyplomatycznej, która w okresie drugiej wojny światowej byłaby obojętna na los Żydów – podkreślał Jakub Kumoch, były ambasador RP w Szwajcarii i Turcji, a także badacz polskiej pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski III Rzesza pomoc

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Japonia sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi Szwajcaria historia Polski

Wielka promocja polskiego kina w Wiedniu. Ważne inicjatywy Instytutu Polskiego

Na początku 2025 roku Wiedeń stał się europejską stolicą polskiego kina. W ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej austriacka publiczność miała okazję obejrzeć zarówno najważniejsze filmy polskiej kinematografii, jak i najnowsze osiągnięcia młodego pokolenia twórców. Dwa wyjątkowe wydarzenia – Retrospektywa "Kamienie milowe polskiego kina" oraz czwarta edycja przeglądu "New Polish Films – Solidarność na ekranie" – przeniosły widzów w podróż przez historię i współczesność polskiego filmu.  
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria film polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wybory 2025. Wiceszefowa MSZ o stanie przygotowań do głosowania za granicą

Na tegoroczne wybory prezydenckie powołana zostanie rekordowa liczba 504 obwodowych komisji wyborczych za granicą. Taką informację przekazała w Senacie podsekretarz stanu w MSZ, Henryka Mościcka-Dendys. Wyjaśniała, że umożliwi to zagłosowanie w tych wyborach wszystkim rodakom mieszkającym poza Polską.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2025 Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat Polacy za granicą