Polskie Radio
Section05

elektrownie wiatrowe

OZE jedyną alternatywą dla węgla? Tak uważa ekspert Greenpeace Polska

- Energetyka oparta o węgiel skończy się już za 10 lat. Elektrownie węglowe zostaną zamknięte, bo są technicznie zużyte. A mimo wielu analiz, co roku aż 18 mld złotych trafia z budżetu na wsparcie polskiego górnictwa, które ma wydobycie na poziomie z początków XX wieku - powiedział Mikołaj Gumulski z Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Grzesiowski ekologia Greenpeace węgiel transformacja energetyczna OZE elektrownie wodne Górny Śląsk górnictwo panele fotowoltaiczne

Klastry energii zmniejszą ceny energii

- Spółki Skarbu Państwa nie są zainteresowane budową źródeł energii pochodzących z OZE, a to jest sposób na obniżenie cen. Trzeba tworzyć samorządowe klastry energetyczne, gdzie "zielona energia", będzie produkowana i powstaną magazyny energii i sieć zaplanowanych odbiorców - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Drzał dyrektor Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Małgorzata Żochowska cena gaz ziemny Bliski Wschód OZE panele słoneczne GOSPODARKA

Nowa "ustawa wiatrakowa", będzie rewolucją w branży OZE

- Nowa "ustawa wiatrakowa", która jest wykazie prac rządu, zmienia zasady inwestowania w źródła odnawialne (OZE), jakim jest energia z wiatru. Poprzednia ustaw tzw. "10H",  eliminowała prawie 100 procent terytorium Polski pod takie inwestycje - powiedziała Małgorzata Żmijewska-Kukiełka, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ustawa transformacja energetyczna ministerstwo klimatu

Taryfa dynamiczna. Nowy sposób na drożejący prąd

Taryfa dynamiczna, która ma wejść w sierpniu tego roku jest nowym rozwiązaniem nie tylko dla największych odbiorców, które pozwala rozliczać prąd według bieżących stawek na rynku energii ustalonych na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny w ciągu doby. Pomoże też dostosować moc własnej instalacji prywatnym producentom prądu do aktualnych warunków pogodowych, cen i ogólnokrajowego zapotrzebowania na prąd. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny energii fotowoltaika elektrownie wodne OZE

Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosła i obniżki stóp procentowych w lutym byłyby błędem

Inflacja w drugim półroczu wzrośnie nawet do 7 procent i musimy cały czas przypominać, że to trzy razy więcej niż dopuszcza cel inflacyjny NBP. Wzrostowi inflacji sprzyjać będzie nie tylko likwidacja tarcz osłonowych, ale także boom konsumpcyjny związany z dopływem, do gospodarstw domowych dodatkowych pieniędzy poprzez podwyżki wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów publicznych i Marek Zuber z Akademii WSB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inwestycje oszczędzanie zielona energia

Eksperci: kryzys w Europie Zachodniej oznacza mniej zamówień z Polski

 Liczyliśmy na odbicie w gospodarce już w styczniu, ale okazuje się, trzeba będzie jeszcze na to poczekać. Pojawiają się też punktowe problemy z zatrudnieniem bo są branże, w których jest ono niższe nawet o 10 proc. Płacimy koszty wojny na Ukrainie a europejski plan odbudowy nie daje wiele efektów  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Adam Ruciński ze spółki BTFG i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI energetyka Dania Bałtyk transformacja energetyczna