Polskie Radio
Section05

ptaki

Bociany już są w drodze. Kiedy możemy się ich spodziewać w Polsce?

Bocian to symbol życia, szczęścia i wiosny. Wiosna meteorologiczna rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 1 marca. Czy to oznacza, że i bociany już wkrótce pojawią się przy naszych domostwach. - Lecą, ale jeszcze dosyć nieśmiało. (...) Pokonują średnio 400-500 kilometrów dziennie, więc powinny się u nas pojawić za jakieś 3 tygodnie - ocenia Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także bociany Daniel Wydrych ornitologia

Papugi - przyjaciele na długie lata

Papugi bardzo przywiązują się do ludzi i traktują ich jak partnerów życiowych. Oczekują bliskiego kontaktu z człowiekiem i bardzo nie lubią samotności. Duże papugi żyją dłużej niż małe. Nawet zwykła papużka falista w wieku 25 lat potrafi być jeszcze całkiem dziarskim ptaszkiem. Duże papugi mogą spokojnie dożyć do 45 lat, a nawet dociągnąć do pięćdziesiątki.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Andrzej Kruszewicz Dariusz Pieróg papuga

Sowy - boginie, czarownice, muzy artystów. Jak je dostrzec?

Wszyscy wiedzą, jak wyglądają, mało kto je widział. Sowy. Niektóre z nich, jak puszczyki, uszatki i płomykówki, mieszkają obok nas, ale rzadko spotykamy tych naszych sąsiadów lub w ogóle o ich obecności nie wiemy. W starożytności cenione i poważane, później palone na stosach wraz z dziewczynami posądzonymi o czary, a jak jest dziś?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska sowa zwierzęta zwierzęta leśne Zobacz także

Jak zmiany klimatyczne wpływają na migracje ptaków?

Zmiany klimatyczne wpływają na świat zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Przykładem mogą być dzikie gęsi, które zwykle mogliśmy obserwować na niebie w okresie przedwiośnia, tymczasem teraz możemy zobaczyć je w miesiącach zimowych. Czy do takiego widoku powinniśmy się przyzwyczaić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska klimat Piotr Tryjanowski ornitologia ornitolog środowisko ekologia zmiany klimatyczne Zobacz także infografika

O co kłócą się mewy? Dlaczego nigdy nie milkną?

Jeden z najbardziej krzykliwych ptaków, jakim jest mewa, był bohaterem kolejnego odcinka cyklu "Wśród Zwierząt". Dlaczego mewy są tak "rozmowne" i ciągle wydają z siebie jakieś dźwięki? Mewa milcząca jest najprawdopodobniej chora, bo zdrowa mewa cały czas musi z siebie wydawać jakieś dźwięki, cały czas jest w kontakcie z innymi mewami, wciąż wrzeszczy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także ornitologia Andrzej Kruszewicz Dariusz Pieróg

Ukradli strusia i skatowali na śmierć. Usłyszeli zarzuty

Trzech mężczyzn włamało się na teren podpoznańskiego gospodarstwa agroturystycznego i dotkliwie pobiło strusia. Sekcja zwłok wykazała, że ptak był bity kijem po całym ciele. - Nie chcę sprawiedliwości. Chcę kary - mówi właściciel Traperskiej Osady i opiekun skatowanego Zenka w rozmowie z OKO.press. W środę sprawcy usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wielkopolskie regiony policja społeczeństwo

Teraz jest czas, aby wystawić karmnik dla ptaków. Jak jeszcze możemy pomóc?

Które ptaki zazwyczaj od nas odlatują, a które zostają gdy mamy ciepłą zimę? Które ptaki przylatują do Polski aby tutaj spędzić zimowy czas? Czy podczas bezśnieżnej, ciepłej zimy powinniśmy dokarmiać ptaki i czym je dokarmiać oraz czym różni się życie ptaków w mieście od życia poza terenami miejskimi? Na te i wiele innych pytań dotyczących ptaków odpowiedziała, w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  ptaki wędrowne edukacja przyrodnicza radio dla dzieci zima