Polskie Radio Dzieciom

Teraz jest czas, aby wystawić karmnik dla ptaków. Jak jeszcze możemy pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 13:56
Które ptaki zazwyczaj od nas odlatują, a które zostają gdy mamy ciepłą zimę? Które ptaki przylatują do Polski aby tutaj spędzić zimowy czas? Czy podczas bezśnieżnej, ciepłej zimy powinniśmy dokarmiać ptaki i czym je dokarmiać oraz czym różni się życie ptaków w mieście od życia poza terenami miejskimi? Na te i wiele innych pytań dotyczących ptaków odpowiedziała, w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Gil jest z nami cały rok
Gil jest z nami cały rokFoto: Wildlife World/shutterstock.com

Zima to trudny czas dla ptaków. Chłód utrudniaja im funkcjonowanie, dlatego warto się zastanowić, czy i jak możemy im pomóc. - Teraz jest czas, aby wystawić karmnik, napełnić go pożywieniem, przygotować miseczkę z wodą. Zimą śnieg zakrywa naturalne źródła pokarmu” – mówi w Polskim Radiu Dzieciom ekspertka, Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Posłuchaj
28:18 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 styczeń 2025 10_18_38.mp3 Teraz jest czas, aby wystawić karmnik dla ptaków. Jak jeszcze możemy pomóc? Posłuchaj "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom_12.01.2025

 

W miastach najczęściej spotykamy gawrony, kawki, wrony, a także sójki, sroki i dzięcioły. Z mniejszych ptaków spotkać można sikory bogatki, modraszki, wróble, mazurki i ewentualnie zięby czy grubodzioby. Nad wodą natomiast królują krzyżówki, mewy śmieszki i łabędzie.

Dlaczego ptaki migrują?
Zima do czasu, kiedy wiele gatunków ptaków wyrusza w podróż. Ptaki odlatują tam, gdzie łatwo znajdują pożywienie. – Długość dnia również ma znaczenie. U nas zimowe dni są krótkie, co oznacza mniej czasu na zdobycie pokarmu - podkreśliła gościni audycji. Nie wszystkie ptaki przemierzają ogromną odległość. Inne pokonują kilkaset kilometrów, by znaleźć lepsze warunki. Jednak są i takie, które wędrują dalej – polskie bociany potrafią dolecieć do Republiki Południowej Afryki - dodała ekspertka z OTOP.


Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków gościnią Polskiego Radia Dzieciom Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków gościnią Polskiego Radia Dzieciom

Jak ptaki przygotowują się do wędrówki?

Ptaki, niczym ludzie pakujący się na ferie zimowe, przygotowujący się do swojej podróży. Przed migracją gromadzą zapasy tłuszczu, które zapewniają im energię w czasie pokonywania trasy. Bociany, na przykład, organizują sejmiki, gdzie młode osobniki mogą uczyć się od starszych. Niektóre ptaki wymieniają także młode, delikatne pióra na mocniejsze, bardziej wytrzymałe. 

Jak można mądrze pomagać ptakom zimą i na czym polega zimowe liczenie ptaków? O tym w załączonym zapisie rozmowy. Zapraszamy!

Audycja "Poranek" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Data emisji: 12.01.2025.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:56
Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sowa mądra głowa". Czy naprawdę sowy są takie mądre?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 18:00
Sowy od lat są uznawane za symbol mądrości i to właśnie jako mądre głowy najczęściej przedstawia się je w literaturze. Z bajek możecie kojarzyć sowę w okularach i w towarzystwie książek. Ale czy naprawdę sowy są takie mądre? Posłuchajcie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolibry - ciekawostki przyrodnicze dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 16:26
Kolibry to niewielkie ptaszki, często o rozmiarach trzmiela, które muszą jeść niemal bez przerwy. Zamieszkują Amerykę, poruszają się jak helikoptery – lotem "owadzim", a nie "ptasim". Mogą nie tylko zwisać w powietrzu, ale i latać "na wstecznym biegu". Ciekawostki na temat tych maleńkich ptaków można było usłyszeć we wtorkowym (12.12) "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

O czym mówią ptaki? W "Poranku" rozmowa z mistrzynią ptasiego śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 11:26
Wybuch wulkanu, grzmot pioruna, skrzypiące drzewo, fale oceanu, spadająca lawina, zwierzęta w dżungli. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom szukaliśmy odgłosów przyrody, wsłuchiwaliśmy się w nie i próbowaliśmy je naśladować. W studiu gościliśmy Marię Rudicck - zwyciężczynię pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków.
rozwiń zwiń