Polskie Radio Dzieciom

Poznajemy Giewont i jego unikalne historie zebrane w jednej książce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 17:06
W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom gościem była Aleksandra Karkowska, autorka książki "Na Giewont się patrzy". W rozmowie opowiadała o swojej miłości do Podhala, jego tradycjach oraz unikalnych historiach, które zebrała wśród najstarszych mieszkańców regionu.
W Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o książce Na Giewnot się patrzy. Gościem Poranka była Aleksandra Karkowska.
W Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o książce "Na Giewnot się patrzy". Gościem "Poranka" była Aleksandra Karkowska.Foto: Shutterstock/sanzios

Tatry to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także skarbnica tradycji, o których opowiedziała Aleksandra Karkowska. W książce Na Giewont się patrzy, stworzonej wspólnie z Barbarą Caillot, autorki oddają głos najstarszym mieszkańcom Podhala, których wspomnienia sięgają nawet 90 lat wstecz. Publikacja, nagrodzona w prestiżowych konkursach, stała się inspiracją dla słuchowiska z udziałem lokalnych artystów, dostępnego dziś w domenie publicznej.


Posłuchaj
46:28 [DAB]Dzieciom (PCM) 2 styczeń 2025 08_08_31.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_2.01.2025

 

Kolejnym dziełem autorek jest Zeszyt Tatrzański. Ta ilustrowana książka pełna ciekawostek o górach i ich mieszkańcach, zaprasza do odkrywania tradycji i interakcji z góralską kulturą. To miejsce, gdzie dowiemy się np., że każda owca jest wyjątkowa, a kiedyś wodę do domu przynosiło się w wiadrach albo… topiło śnieg.


Aleksandra Karkowska autorka książki "Na Giewont się patrzy", gościni Polskiego Radia Dzieciom. Aleksandra Karkowska autorka książki "Na Giewont się patrzy", gościni Polskiego Radia Dzieciom.

Tatry to także dom niedźwiedzia brunatnego, symbolu siły i mądrości, do którego górale zawsze odnosili się z szacunkiem. Gościni Polskiego Radia Dzieciom przypomniała, by nie zakłócać jego spokoju i pamiętać, że to on jest gospodarzem gór, a my jedynie gośćmi.

Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Przy okazji rozmowy na temat Giewontu przypominamy kilka informacji na jego temat:

1. Giewont, nazywany "śpiącym rycerzem" ze względu na swój kształt przypominający sylwetkę leżącego człowieka, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr.

2. Leży w Tatrach Zachodnich, wznosząc się na wysokość 1894 m n.p.m. Jego masyw składa się z trzech wierzchołków: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu.

3. W 1901 roku na szczycie Wielkiego Giewontu postawiono 15-metrowy żelazny krzyż, który stał się symbolem duchowym i narodowym. Była to inicjatywa zakopiańskich parafian, a sam krzyż widoczny jest z wielu miejsc w Zakopanem.

4. Giewont jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach, co powoduje duże tłumy na szlaku, zwłaszcza w sezonie letnim. Mimo pozornie łatwego dostępu, wejście na szczyt wymaga ostrożności, szczególnie w partiach zabezpieczonych łańcuchami.

5. Według legendy, we wnętrzu Giewontu śpią rycerze, którzy obudzą się, by bronić Polski w czasach zagrożenia. Ta opowieść dodaje szczytowi mistycyzmu i wzmacnia jego rolę w polskim folklorze.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Aleksandra Karkowska autorka książki "Na Giewont się patrzy"
Data emisji: 2.01.2024.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Skunks w studiu PR Dzieciom. Jak to jest mieszkać w domu ze skunksem?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 12:17
Skunks to zwierzak, którego większość z nas kojarzy z niezbyt przyjemnym zapachem. Ale to stworzenie stało się też domowym pupilem. Co trzeba wiedzieć o skunksach? Co jedzą skunksy? Jak się nimi opiekować i czy w ogóle skunks w domu to dobry pomysł? Na te pytania odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się dziś (3.10) w studiu w towarzystwie skunksa Zygmunta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:00
Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego uczymy się od zwierząt? Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Bożyckim

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 19:45
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom gościł Łukasz Bożycki, biolog i fotograf przyrody, który opowiedział o swojej książce "Animal racjonalne: jak zwierzęta mogą nas inspirować". Rozmowa dotyczyła nie tylko jego twórczości, ale także osobistych pasji i doświadczeń związanych z naturą.
rozwiń zwiń