Redakcja Polska

Puszcza Białowieska - jedyna taka na świecie

09.04.2025 13:38
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej celem jest promowanie wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej.  
Audio
  • Rusza kampania informacyjna Instytutu Ochrony Środowiska dot. Puszczy Białowieskiej [posłuchaj]
Kampania Jedyna na świecie - Puszcza Białowieska
Kampania "Jedyna na świecie - Puszcza Białowieska"Foto: Instytut Ochrony Środowiska - materiały prasowe

Spośród 1223 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tylko około stu to dobra przyrodnicze o charakterze leśnym. Wśród nich znajduje się Puszcza Białowieska - jeden z ostatnich istniejących i najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych o charakterze pierwotnym na niżu Europy. Jest to też pierwszy w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kampania skupia się na kilku kluczowych aspektach, w tym na edukacji w zakresie ochrony puszczy, wokół której narosło wiele mitów. Projekt ma na celu także informowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą o postępach prac nad Planem Zarządzania Puszczą Białowieską, który jest kluczowym dokumentem strategicznym dla jej przyszłości. 

Hasłem przewodnim kampanii przygotowanej przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy jest „Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska”. To przesłanie ma na celu podkreślenie wyjątkowości i niepowtarzalności Puszczy Białowieskiej. Jest ona jednym z ostatnich pierwotnych lasów nizinnych w Europie, stanowiąc unikatowy ekosystem o niezwykłym bogactwie gatunkowym i ogromnym potencjale. To właśnie tutaj prowadzone są pionierskie badania nad ekstraktem z korzeniowca sosnowego, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów, czy nad rzadkim złotoporkiem niemiłym – grzybem wspierającym walkę ze zgnilcem amerykańskim, groźną chorobą pszczół. Puszcza inspiruje naukowców z całego świata, stając się żywym laboratorium natury i symbolem harmonii między człowiekiem a przyrodą.

Z Michałem Marcinkowskim, kierownikiem projektu w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym rozmawia Ewa Plisiecka.

Posłuchaj
06:30 Puszcza.mp3 Rusza kampania informacyjna Instytutu Ochrony Środowiska dot. Puszczy Białowieskiej

 

Młyn w Dusznikach-Zdrój na liście UNESCO. Takich budynków jest w Europie zaledwie kilka

23.05.2024 11:17
Europejskie Młyny Papiernicze z ery przedindustrialnej zostały wpisane na listę informacyjną UNESCO. To rozpoczyna prace nad międzynarodowym wpisem seryjnym młynów na listę światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowało Ministerstwo Kultury.

Kopalnia Soli "Wieliczka" przywitała milionowego turystę. Najwięcej odwiedzających to obcokrajowcy

08.08.2024 13:11
Milionowy turysta w tym roku zwiedził w czwartek Kopalnię Soli "Wieliczka" – była to pani Ewelina Krawczyk z Sieradza. Wśród tegorocznych odwiedzających większość to obcokrajowcy – stanowili oni 60 proc. wszystkich gości kopalni, a najwięcej przyjechało obywateli Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Drewniane kościoły w Małopolsce

08.12.2024 20:58
Od 2003 roku 6 drewnianych kościołów południowej Małopolski znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To prawdziwe perły architektury sakralnej.

Zero waste staje się faktem – Polacy coraz bardziej świadomi ekologicznie

01.03.2025 19:57
Jeszcze kilka lat temu idea zero waste wydawała się niszowym trendem, kojarzonym głównie z ekologami i pasjonatami życia w duchu minimalizmu. Dziś jednak rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego – rosnąca liczba Polaków deklaruje chęć ograniczania odpadów i świadomego konsumowania. Jak wynika z najnowszego raportu, już 68 proc. badanych chce żyć zgodnie z zasadami zero waste, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 53 proc. zaledwie trzy lata temu.