Polskie Radio
Section05
edukacja przyrodnicza

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja edukacja przyrodnicza geografia radio dla rodziców radio dla dzieci

Skunks w studiu PR Dzieciom. Jak to jest mieszkać w domu ze skunksem?

Skunks to zwierzak, którego większość z nas kojarzy z niezbyt przyjemnym zapachem. Ale to stworzenie stało się też domowym pupilem. Co trzeba wiedzieć o skunksach? Co jedzą skunksy? Jak się nimi opiekować i czy w ogóle skunks w domu to dobry pomysł? Na te pytania odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się dziś (3.10) w studiu w towarzystwie skunksa Zygmunta.
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci zwierzęta DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Dlaczego rośliny pachną? O sekretnym języku roślin w "Poranku" PR Dzieciom

- Zapach jest sekretnym językiem roślin, jedną z dróg komunikacji. Jest w tym sporo tajemnicy, które wyjaśnia chemia. Te zapachy złożone są z różnych chemicznych związków i tak jak my mamy swój język i możemy wprost o czymś opowiedzieć, tak rośliny mogą komunikować się za pośrednictwem zapachu – powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Szachowska - edukatorka z Warszawskiego Ogrodu Botanicznego. W jakim celu rośliny komunikują się z otoczeniem?
Zobacz więcej na temat:  owady rośliny zapach ogród botaniczny edukacja przyrodnicza radio dla dzieci

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

Edukacja nad wodą. Odwiedzamy laboratorium "Daru Mazowsza"

Letnia pogoda, jaka towarzyszy nam jeszcze we wrześniu, zachęca do spędzania czasu na dworze, a zwłaszcza nad wodą. Jak jednak połączyć to z edukacją? Odpowiedzią mogą być bezpłatne warsztaty na Szkucie Badawczej "Dar Mazowsza" zaparkowanej przy naturalnym brzegu rzeki w Warszawie. Jednostka jest wyposażona w mobilne laboratorium biologiczne z odczynnikami i mikroskopami, ukazujące różnorodność i intensywność życia w rzece.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci Warszawa edukacja przyrodnicza

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka

Planeta Ziemia - jak o nią dbać?

Ziemia to nasz dom, w którym mieszkają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. To, w jaki sposób dbamy o planetę ma bezpośredni wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy i będą żyć przyszłe pokolenia, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas działał na korzyść Ziemi. O planetę możemy dbać każdego dnia, dokonując prostych wyborów. Żeby oszczędzić energię, wyłączajmy światło i urządzenia elektryczne, kiedy z nich nie korzystamy. Aby oszczędzić wodę, zakręcamy ją podczas mycia zębów czy naczyń. Jak jeszcze możemy dbać o naszą planetę? 
Zobacz więcej na temat:  ekologia edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom piosenki dla dzieci

Muchy - ciekawostki dla dzieci

We wtorkowym Popołudniku rozmawialiśmy o muchach, czyli małych owadach, które znają chyba wszyscy. Ale czy na pewno? Oprócz skrzydełek, które pozwalają muchom poruszać się zwinnie w powietrzu, nawet kiedy próbujemy je odgonić, muchy mają aparaty gębowe, czyli takie małe wygięte rurki z przodu muchy, dzięki którym mogą np. spijać nektar z kwiatów. To szczególnie ważne dla natury, ponieważ mucha latając od kwiatka do kwiatka przenosi między nimi pyłek, co jest niezbędne w procesie zapylania.
Zobacz więcej na temat:  owady edukacja przyrodnicza Popołudnik w PR Dzieciom

Międzynarodowy Dzień Lwa. Na jaką odległość słychać jego ryk?

Lwy zamieszkują głównie Afrykę subsaharyjską i są jednymi z tzw. wielkich pięciu zwierząt, które są najniebezpieczniejsze w Afryce. 10 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Lwa, by podkreślić znaczenie tych zwierząt i zwiększyć świadomość na temat ochrony i zachowania ich populacji, która co roku staje się coraz mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  lew edukacja przyrodnicza zwierzęta zwierzęta stadne Poranek Polskiego Radia Dzieciom DAB+