Polskie Radio
Section05

leki

Antybiotyk zwalcza bakterie, a nie wirusy. Kiedy go stosować, żeby był skuteczny?

Odkrycie antybiotyków w XX wieku było prawdziwym przełomem w leczeniu chorób zakaźnych, które jeszcze do niedawna pozbawiały ludzi życia. Jednak tylko ich właściwe stosowanie pozwala na skuteczną terapię. - Antybiotyk to lek, który zabija bakterie, a nie wirusy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Monika Wanke-Rytt z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Co trzeba wiedzieć o antybiotyku?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także zdrowie antybiotyki lekarz Monika Wanke-Rytt

Leków na receptę nie kupuj przez internet! "To igranie ze śmiercią"

Aż połowa z leków dostępnych w internecie jest sfałszowana - alarmuje główny inspektor farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. GIS szacuje się, że przemysł fałszywych leków generuje rocznie 200 mld zł. Z kolei koszty hospitalizacji spowodowane działaniem niepożądanym leków i ich przedawkowaniem wynoszą ok. 90 mln zł rocznie - to blisko 26 tys. hospitalizacji.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna internet prawo GIS

Brakuje leków na grypę. Resort zdrowia pozwala na import

W związku z szalejącą w Polsce epidemią grypu w niektórych miejscach kraju może być problem z wykupieniem odpowiednich leków. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się zezwolić na tzw. import interwencyjnych preparatów z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA epidemia epidemia grypy grypa choroba choroby choroby zakaźne leki refundowane lekarz medycyna zdrowie Ministerstwo Zdrowia szczepionka szczepienia szczepienia - raport farmacja farmaceuta import

Sezon grypowy. Czy leki bez recepty wpływają na psychomotorykę?

Często wydaje nam się, że skoro leki dostępne są bez recepty, to nie wpływają na psychomotorykę - nic bardziej mylnego. - Możemy się w pełni spodziewać, że w lekach stosowanych na katar, w składzie będzie występować psuedoefedryna, a to jest pochodna leków, które działają na ośrodkowy układ nerwowy - mówi na antenie Polskiego Radia Kierowców lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internistka. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowca kierowca zawodowy zdrowie grypa Ewa Mierzejewska Zobacz także

Nieco zapomniany, ale wciąż groźny - HIV w Polsce nie odpuszcza

Epidemia HIV ciągle trwa. W zeszłym roku w Polsce stwierdzono 2 879 nowych zakażeń. To więcej niż w latach ubiegłych. Dziś zakażenie wirusem nie jest już wyrokiem śmierci, ale trzeba pamiętać, że jak najwcześniejsze badania, mogą nam uratować życie i sprawić, że nie zachorujemy na AIDS, a będziemy jedynie bezobjawowymi nosicielami wirusa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Zobacz także HIV AIDS choroba terapia