Polskie Radio Dzieciom

Źródełko w nowej formule. Twórz je z nami!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 12:00
Źródełko w nowej odsłonie zaczynamy od opowieści o miłości! Dlaczego zakochani świętują teraz 14 lutego, a nie latem, w noc kupały? Czy święty Walenty był znany w Polsce 100 lat temu? Kiedy żyjący dawniej na wsi młodzi ludzie mieli czas na randki? Jakie rośliny pomagały zdobyć miłość? I – czy polskie pieśni miłosne były zawsze wesołe?
Audio
  • Nowa odsłona Źródełka. Miłość na wsi (PRD/Źródełko)
Hanna Szczęśniak, Monika Gigier i Piotr Dorosz
Hanna Szczęśniak, Monika Gigier i Piotr DoroszFoto: Cezary Piwowarski

  

ŹRÓDEŁKO (2).png

Źródełko w nowej odsłonie – porozmawiajmy!

Od 16 lutego Źródełko prowadzimy w 100% na żywo. Bardzo nam zależy na tym, żebyście i Wy – Słuchacze – współtworzyli z nami tę audycję. Dlatego czekamy na wasze telefony (+48 22 645 20 55) i maile (dzieci@polskieradio.pl)! Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w danym temacie, zadawajcie pytania!

Studio Polskiego Radia Dzieciom będą odwiedzać ciekawi goście, którzy opowiedzą o kulturze, tradycji i swoich inspirujących zainteresowaniach. W trakcie audycji zabierzemy Was w ciekawe miejsca związane z folklorem, zaprosimy na wystawy, koncerty i inne etno-wydarzenia. Czekają też rozmaite upominki!

Do folkowej przygody ze Źródełkiem zapraszają już dobrze znani – Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz – oraz dwie nowe prowadzące Monika Gigier i Patrycja Zisch, które już zbierają dla Was ciekawe tematy i nie mogą doczekać się spotkania! 

Nowe prowadzące audycję Źródełko
u góry: Patrycja Zisch, na dole: Monika Gigier Nowe prowadzące audycję Źródełko u góry: Patrycja Zisch, na dole: Monika Gigier

 

Walentynki na dawnej wsi?

Za nami 14 lutego – święto zakochanych. Od jakiegoś czasu świętujemy je także w Polsce, a początki tego świętowania – około 30 lat temu – pamiętają pewnie Wasi rodzice. Walentynki to nie jest polskie święto, a tym bardziej wiejskie! Ale a to są doskonałym pretekstem do tego, by porozmawiać o miłości na wsi!

Piotr Dorosz wraz z Moniką Gigier opowiedzą co nieco, dlaczego święto zakochanych rzeczywiście mogłoby dawniej wypadać zimą. Jakie były okazje do poznania ukochanego, ukochanej? Kiedy młodzi mieszkańcy wsi mieli czas na randki i czy randki w ogóle istniały? Walentynki zimą czy Noc Kupały w czasie letniego przesilenia – który termin jest lepszy na świętowanie miłości i, czy w ogóle warto świętować dzień zakochanych tylko raz w roku?

 

Od Krakowa Wisła płynie
Nasza miłość nie zaginie Od Krakowa Wisła płynie Nasza miłość nie zaginie

Kto komu daje kwiatki, a kto komu dynię?

Tak dynię! Co wspólnego z miłością ma wielka pomarańczowa dynia, jakie kwiatki dodawano do potraw, by rozkochać w sobie chłopca? O tym dowiemy się od pana Jacka Wajszczaka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Monika Gigier spotkała się z nim na ciekawej i pięknej wystawie pt. „Kwiaty polskie”. Ta familijna ekspozycja, mówi o symbolice kwiatów i związkach człowieka z naturą.

Opowiemy sobie co nieco o miłosnych czarach, roślinach, które mogły pomóc w miłości

 

Mariza Nawrocka Mariza Nawrocka

Miłosne pieśni, nie zawsze radosne

Posłuchamy także pieśniach mówiących o zakochaniu. Nie zawsze tym szczęśliwym, niestety. W Źródełku zabrzmią pieśni, w których mowa o zalotach, okazywaniu uczuć, ale też niedoli wydawania za mąż za osoby nie będące „po myśli” – co to znaczy i dlaczego tak bywało – wyjaśnimy.

Gościnią audycji będzie też Maria Nawrocka, śpiewaczka i znawczyni sztuki ludowej. Mariza opowie o miłości w wiejskich pieśniach i oczywiście... kilka z nich zaśpiewa!

 

A może Wy zechcecie zaśpiewać nam jakąś miłosną pieśń? Albo będziecie mieli pytanie dotyczące symboliki kwiatów lub chęć podzielić się z nami swoimi pomysłami na prezent dla kochanej osoby? Czekamy na Wasze wiadomości i telefony!

Do usłyszenia w Źródełku!

 


***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście: Monika Gigier, Mariza Nawrocka

Data emisji: 16.02.2025

Godzina emisji: 11.00

mg

Zobacz także
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kupały. Słowiańska alternatywa dla anglosaskich walentynek?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:21
Noc Kupały w religii Słowian była świętem przesilenia letniego. Święto to, zaadaptowane przez chrześcijaństwo, powiązane zostało ze św. Janem Chrzcicielem. Czy to jedyna rodzima alternatywa dla mających anglosaski rodowód walentynek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Źródełko” pełne nowości – nowa formuła, nowi prowadzący!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 06:55
Nowa energia, nowi prowadzący i jeszcze więcej fascynujących opowieści o muzyce ludowej! Audycja „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom wraca w odświeżonej formule, zapraszając do świata tradycji w nowy, angażujący sposób. Od 16 lutego słuchacze mogą dołączyć do rozmów prowadzonych przez Hannę Szczęśniak, Piotra Dorosza oraz nowe gospodynie programu – Monikę Gigier i Patrycję Zisch. „Źródełko” na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdą niedzielę o godz. 11:00.
rozwiń zwiń