Polskie Radio
Section05

antropologia

Ludowe piękno grobów pańskich

Dziś Wielka Sobota, czyli dzień, który upływa pod znakiem święconki. Wielu z nas będzie też dzisiaj odwiedzać Groby pańskie w kościołach. A że koniec Wielkiego Tygodnia to także koniec naszego wielkopostnego cyklu o ludowej sztuce pasyjnej "Pasja według Łukasza", to na finał etnograf historyk sztuki Łukasz Ciemiński zostawił właśnie motyw grobów pańskich.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Chrystus Nazareński Wykupiony

W naszych spotkaniach ze sztuką ludową na czas Wielkiego Postu historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński zabiera nas w podróż po Europie, aż do północnej Afryki, a konkretnie do Maroka. W tej podróży wędrujemy śladem motywu, który na przestrzeni lat stał się bardzo popularny w polskiej sztuce ludowej. W cyklu "Pasja według Łukasza" czas na gawędę o Jezusie Nazareńskim.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Dzień Kobiet

Obchodom Dnia Kobiet towarzyszy paradoks: święto ustanowione w środowiskach socjalistycznych dziś jest istnym karnawałem kapitalizmu. Z jednej strony są kobiety walczące o swoje prawa, z drugiej mężczyźni obdarowujący je kwiatami, perfumami, biletami na lot paralotnią, a nawet kursem tańca na rurze. Sprzedawcy prześcigają się w pomysłach na prezenty na Dzień Kobiet, tymczasem okazuje się, że mogłyby wystarczyć… podpaski.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor

Motywy Matki Boskiej Bolesnej w sztuce ludowej na Wielki Post

Trwa kolejny tydzień Wielkiego Postu. O tej porze w sobotnich Porankach Dwójki przez siedem wielkopostnych tygodni słuchamy o pasyjnej sztuce ludowej, która w ogromnym stopniu odzwierciedlała i determinowała przeżywanie tego okresu m.in. na dawnej polskiej wsi. Naszym przewodnikiem po świecie pasyjnych motywów jest historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński z Muzeum im. księdza doktora Władysława Łęgi w Grudziądzu. Tym razem opowie nam o inspiracjach, których źródłem była Matka Boska.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Sakralne malarstwo na szkle z Ukrainy

W sobotnim Poranku Dwójki w cyklu "Pasja według Łukasza", w którym w Wielkim Poście spotykamy się z historykiem sztuki i etnografem Łukaszem Ciemińskim z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, zgłębiamy motywy pasyjnej sztuki ludowej. W drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę w dzisiejszym odcinku słuchamy o malarstwie cerkiewnym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Chrystus Frasobliwy, towarzysz na Wielki Post

Rozpoczęliśmy Wielki Post. W tym szczególnym okresie zapraszamy państwa na nowy cykl, w którym przejdziemy śladami sztuki ludowej w aspekcie pasyjnym. To właśnie on determinował przeżywanie Wielkiego Postu na polskiej wsi. Naszym przewodnikiem jest etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński, prowadzący dział etnografii grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Nowy eksponat na wystawie antropologicznej Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Ekspozycja antropologiczna Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogaciła się o nową, naturalnych rozmiarów rekonstrukcję przodka człowieka. Słynna Lucy, należąca do gatunku Australopithecus afarensis, dołączyła tym samym do dwóch istniejących już rekonstrukcji - neandertalczyka (Homo neanderthalensis) oraz człowieka wyprostowanego (Homo erectus). 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Uniwersytet Jagielloński Afryka Wschodnia prehistoria

Olga Drenda o książce "Słowo humoru". "Co sprawia, że się śmiejemy - to mnie interesuje"

- Humor i komizm to dwie różne kategorie. Komizm kieruje nas w stronę literatury i teatru, zatem to materia bardziej artystyczna. To byłoby dalej od codziennego doświadczenia życia. Mnie interesowało podejście oparte nie na konwencji literackiej, ale raczej paradoksie, absurdzie. Chodziło o to, co sprawia, że się śmiejemy lub wręcz przeciwnie, umieszczenie humoru w kontekście obyczaju, normy społecznej - mówiła w Dwójce pisarka Olga Drenda o swej książce "Słowo humoru".
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka folklor humor książki