Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Jutro święty Janek, puśćmy na wodę wianek". Noc świętojańska i jej patron

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 11:00
Wyjątkowa w tradycji ludowej noc pomiędzy 23 a 24 czerwca, obchodzona jako wigilia św. Jana, uważana była za noc szczególnego działania sił nadprzyrodzonych.
Audio
Iwan Kupała, wróżenie z wianków pędzla Simona Kozhina. W Rosji Noc Świętojańską nazywa się właśnie Iwan Kupała - od imienia Jan i słowiańskiego określenia tego święta, źr. Wikimedia Commonsdp
Iwan Kupała, wróżenie z wianków pędzla Simona Kozhina. W Rosji Noc Świętojańską nazywa się właśnie Iwan Kupała - od imienia Jan i słowiańskiego określenia tego święta, źr. Wikimedia Commons/dpFoto: Simon Kozhin

Dominujący wpływ na charakter dawnej obrzędowości świętojańskiej i związanej z nią sfery wierzeniowej miał właśnie fakt zbieżności daty kalendarzowej z porą letniego przesilenia słońca.Słońce jako widome źródło życiodajnego ciepła i światła, od wszystkich ludów dawnych cześć religijną odbierało. Ten samem musiało być czczone przez Lechitów, którzy w najkrótszą noc roku, tj. w przesilenie dnia z nocą, na cześć słońca stosy na wzgórzach zapalali i igrzyska gromadne przy tych ogniach obchodzili. (Z. Gloger, Rok polski w życiu, tradycji i pieśni, Warszawa 1900 r.)

Wigilię św. Jana, w XIX w. jak i początkiem XX w., postrzegano jako moment w skali całego roku ważny, tajemniczy i graniczny. Świadomość przekroczenia apogeum roku słonecznego nadawała mu szczególny sens wierzeniowo-magiczny. Święta letnie, w odróżnieniu od pozostałych dorocznych świąt słowiańskich, usuwały ze swoich form obrzędowych elementy agrarne na plan dalszy. Wagi nabierał kult ognia, będący symbolem miłości i życia rodzinnego. Noc letniego przesilenia była świętem żywiołów ognia i wody, płodności i miłości. Na wzgórzach, leśnych polanach, rozstajach, w pobliżu rzek i strumieni płonęły potężne ogniska, okolica rozbrzmiewała śpiewami, a nad polami snuł się zapach wrzucanych do ognia ziół o magicznej mocy. Była to noc czarów, czarodziejskich obrzędów i wróżb, ale także radości i żywiołowej zabawy. To pradawne pogańskie święto nosi różne nazwy: palinocka (od palenia w nocy ognisk), noc świętojańska (od święta św. Jana przypadającego na 24 czerwca), kupalnocka, Noc Kupały (nazwa wywodząca się od św. Jana Chrzciciela nazywanego przez Białorusinów Kupałą), sobótka (sobota była dniem poprzedzającym święto, zaś jej wieczór służył ludowi do zabaw, a przede wszystkim do zabawy nocnej z ogniem – stąd nazwa sobótka; sobótką nazywano też samo obrzędowe ognisko palone w noc przed świętem, zwłaszcza przed Zielonymi Świątkami oraz w wigilię św. Jana Chrzciciela).

O jej patronie, św. Janie, jego atrybutach i mocach opowiada etnograf Łukasz Ciemiński.


***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń