Polskie Radio
Section05

antropologia

"The Day of Shelly's Death". Etnografia żałoby

Renato Rosaldo pisze "The Day of Shelly's Death: The Poetry and Ethnography of Grief" prawie trzydzieści lat po śmierci swojej żony Shelly. Michelle Rosaldo, jego naukowa i życiowa partnerka, 11 października 1981 roku straciła życie w trakcie wspólnych badań terenowych na Filipinach - poślizgnęła się i upadła w dolinę rzeki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Kanty Zienko etnografia żałoba Filipiny KULTURA literatura książki

Problemy z gardłem i mową? Św. Błażej przychodzi z pomocą

To bardzo zajęty święty, bo opiekę sprawuje i nad gręplarzami, i kamieniarzami, lekarzami, a także zwierzętami. Do tego - może przede wszystkim - pomaga w chorobach gardła, dlatego w opiekę bierze szczególnie ludzi dbających o struny głosowe, na przykład śpiewaków czy też mówców. Do niego możemy się zwrócić o pomoc w dobrym korzystaniu z daru mowy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Aleksandra Tykarska

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

Pieśni żałobne. Jak dawniej radzono sobie ze śmiercią?

Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii. Jeszcze niedawno można było usłyszeć je przede wszystkim na wsiach, podczas czuwania albo w trakcie pogrzebu. I chociaż te tradycje w większości regionów zanikły, powoli powraca zainteresowanie dawnymi obrzędami.
Zobacz więcej na temat:  żałoba tradycja kultura ludowa folklor Wszystkich Świętych święto zmarłych Dzień Zaduszny Dwójka pieśń KULTURA Marta Strzelecka

Franciszek, święty przyjacielski

„Ojciec seraficki”, pierwszy historycznie potwierdzony stygmatyk, jedyny święty, który nie ma wrogów. Właśnie dziś, 4 października, przypada wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, żyjącego na przełomie XII i XIII wieku. Jego relikwie znajdują się w bazylice jemu poświęconej w Asyżu. Jest patronem franciszkanów, ekologów i handlarzy, ma też swoje miejsce w polskiej kulturze ludowej. O tym opowie nam w cyklu "Świętujemy" etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor