Historia

Dłuższe życie, lepszy mózg. To dzięki babciom ludzkość odniosła taki sukces

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 05:40
Bazując na szeroko dyskutowanej w świecie naukowym tzw. hipotezie babci, w 2012 roku naukowcy z amerykańskiego University of Utah przeprowadzili symulacje komputerowe, które rzuciły nowe światło na rolę babć w ewolucji człowieka.
Fragment ilustracji w książce Die Gartenlaube (1870)
Fragment ilustracji w książce "Die Gartenlaube" (1870)Foto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

Hipoteza babci

W świecie przyrody istnienie babci jest zjawiskiem wyjątkowym. Z punktu widzenia ewolucji wszystko należy tłumaczyć bowiem jakimś przystosowaniem. A więc jakiego rodzaju ewolucyjną korzyścią można wyjaśnić fakt, że życie kobiety nie kończy się zaraz po menopauzie, kiedy przestaje przekazywać swoje geny? Biologicznym sensem życia jest w końcu reprodukcja.

U naszych bardzo bliskich krewnych - szympansów - rzadko się zdarza, żeby samice żyły długo po menopauzie. Zwykle dożywają one trzydziestu kilku lub czterdziestu kilku lat. U ludzi jest inaczej. Kobiety często żyją jeszcze kilka dekad po przekroczeniu wieku rozrodczego. Do dziś jest to jedna z największych zagadek, przed jakimi stają biolodzy ewolucyjni.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest antropologiczna hipoteza babci, której punktem wyjścia jest ryzyko, jakie przez większość dziejów naszego gatunku ponosiły osoby, które zachodziły w ciążę i rodziły potomstwo. Zarówno podczas dziewięciu miesięcy rozwoju płodu w łonie matki, jak i - zwłaszcza - w chwili porodu nad kobietami wisiała groźba nagłej śmierci lub poważnej choroby (i powolnej śmierci). A przecież ludzkie dzieci wymagają opieki przez wiele pierwszych lat życia.

Dlatego w toku ewolucji człowieka lepiej przystosowane okazały się kobiety, których płodność na pewnym etapie życia zanikała, a wraz w z nią ryzyko związane z rozrodem. W blisko związanych grupach rodzinnych następowało to w chwili, gdy najstarsze dzieci tych matek same miały już potomstwo. Babcia, wyłączona z roli przekazywania genów, mogła więc zająć się zarówno własnymi latoroślami, jak i wnukami, dzięki czemu wysiłek opieki rozkładał się na więcej osób.

Co więcej: gdy babcia zajmuje się wnukami, jej córka może szybciej mieć kolejne dziecko, ponieważ nie musi już zajmować się poprzednim. W ten sposób dzieci są odstawiane od piersi w młodszym wieku, co wydłuża ich wiek dorastania. Dzięki temu nie tylko później wchodzą w dorosłość, kiedy to muszą już same dbać o własne pożywienie, lecz także wystawione są na mniej stresu, co owocowało bardziej intensywnym rozwojem umysłu.

***

Czytaj więcej:

***

Babcina potęga

Hipoteza babci jest jedną z wielu teorii wyjaśniających istnienie menopauzy, ale nie wszyscy uczeni ją popierają, od dawna wywołuje ona więc dyskusje w naukowym świecie. Badacze pod kierunkiem Kristen Hawkes z University of Utah postanowili jednak sprawdzić, jak model zaproponowany w hipotezie babci mógłby wpłynąć na ewolucję średniej długości życia człowieka. Przeprowadzili symulacje komputerowe, które dowodzą, że to właśnie dzięki instytucji babci życie ludzi wydłużyło się.

Osobniki zaprojektowane w symulacji - pozbawione instytucji babci - żyły 25 lat po osiągnięciu wieku rozrodczego, czyli podobnie jak szympanse. Gdy jednak do symulacji wprowadzono opiekę babć, w ciągu 24-60 tysięcy lat ewolucji średnia wieku wydłużyła się do w 49 lat, czyli podobnie jak u dzisiejszych łowców-zbieraczy w Afryce.

– Instytucja babci była pierwszym krokiem ku temu, żebyśmy się stali tym, kim dzisiaj jesteśmy – powiedziała Kristen Hawkes, która w latach 80. prowadziła badania terenowe w Tanzanii, wśród społeczności łowiecko-zbierackich. Już wtedy badała funkcję babć w ramach tych społeczności.

Symulacje komputerowe dowodzą, że dzięki babci córka może mieć więcej dzieci, a zatem geny długowieczności, które posiada babcia, przekazywane są większej liczbie wnuków, przez co te geny zaczynają dominować w populacji.

Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".

***

Czytaj więcej:

***

Źródło: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C392638%2Cdzieki-babciom-ludzie-zyja-dluzej.html

PAP/naukawpolsce.pl/mc

Czytaj także

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:55
Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O powstawaniu gatunków". Karol Darwin wyjaśnia, jak działa ewolucja

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 05:58
– Darwin nie wprowadził do nauki terminu "ewolucja", nie był pierwszym ewolucjonistą. Tym, co wniósł, była wiedza o mechanizmie ewolucji – mówił w Polskim Radiu biolog i paleontolog dr Antoni Hoffman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kury rozprzestrzeniły się po świecie dzięki Jedwabnemu Szlakowi

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:30
Zanim naukowcy dowiedli, że dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji kluczowe było funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku, musieli zebrać tysiące skorupek kurzych jaj. Niektóre z nich miały ponad dwa tysiące lat.
rozwiń zwiń