Polskie Radio
Section05

kwiaty

To one ubarwiły wieś Zalipie. Powstaje książka o malarkach Powiśla Dąbrowskiego

Początki tradycji zdobniczych w regionie Powiśla Dąbrowskiego sięgają końca XIX wieku i są związane z archaicznym stylem dekoracji przy użyciu „pack” (plam wapna) na suficie i piecu w „czarnej izbie” (kuchni). Zwyczaj zaczął odradzać się i rozkwitać, gdy w 1948 roku odbył się konkurs „Malowana Chata” za najpiękniej wymalowaną chatę w okolicy. W „Kiermaszu pod kogutkiem” o książce poświęconej artystkom, które ubarwiły wieś Zalipie (i nie tylko!) opowiada autorka. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa małopolskie dziedzictwo narodowe Mariana Kril

Międzynarodowy Konkurs Róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Każdy może zostać jurorem!

To nie lada gratka dla wielbicielek i wielbicieli kwiatów. Odwiedzając Ogród Botaniczny PAN w Powsinie w sobotę, 17 sierpnia, będzie można zostać jurorem i ocenić róże, które hodowcy zgłosili na Warsaw Rose Trials - Międzynarodowy Konkurs Róż, a także zobaczyć wyłączone na co dzień ze zwiedzania Pole Testowe.
Zobacz więcej na temat:  ogród botaniczny róża Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka alergia alergeny astma Katar Robert Grzędowski wiosna drzewa lekarz alergie u dzieci

PORADNIK Co teraz pyli? Sprawdź, co cię uczula. Kalendarz pyleń 2024

Wiosna i lato to dla wielu osób najlepszy czas w roku. Jest ciepło, dzień jest dłuższy i od razu mamy więcej energii. Co mają jednak powiedzieć alergicy, dla których często każdy dzień to walka z uciążliwymi objawami? Poniżej przedstawiamy kalendarz pyleń 2024 i wskazówki, dzięki którym możesz zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Zapytaliśmy też alergologa o to, jak i kiedy skutecznie rozprawić się z alergią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie alergia natura alergeny alergie u dzieci drzewa drzewo las ogród pogoda

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?

Przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy – to właśnie te kwiaty uznawane są za symbol zbliżającej się wiosny. Czy nadchodzące ciepłe dni czuć już w powietrzu? – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Zobacz więcej na temat:  rośliny ogród ogród botaniczny Trójka Piotr Firan Przebiśniegi

Krokusy, czyli pierwsze oznaki wiosny

W tym roku krokusy zaskoczyły wszystkich. Choć do początku kalendarzowej wiosny zostało kilka tygodni, Szafran spiski, bo tak nazywa się ten kwiat, zaczął kwitnąć już w lutym. Krokusy są także symbolem nadejścia wiosny i Tatr, gdzie tworzą całe kwiatowe dywany. A w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w poszukiwaniu pierwszych krokusów i śladów wiosny.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci wiosna