Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Święty wodny Jan Nepomucen

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 10:00
W naszym świętującym cyklu przypominamy postać ważnego świętego związanego w kulturze ludowej przede wszystkim z wodą...
Kapliczka ze św. Janem Nepomucenem, Grzegorz Król, 2017 r., ze zbiorów Ł. Ciemińskiego
Kapliczka ze św. Janem Nepomucenem, Grzegorz Król, 2017 r., ze zbiorów Ł. CiemińskiegoFoto: Ł. Ciemiński

Jan Nepomucen, znany także jako Jan z Pomuku, urodził się najprawdopodobniej między 1340 a 1346 w Pomuku, zm. 20 marca 1393 w Pradze). Był to czeski duchowny, kanonik, wikariusz generalny archidiecezji praskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

Jedna z teorii na temat jego śmierci mówi, że Nepomucen nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi żony króla Zofii Bawarskiej. Wacław IV planował wystarać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, by móc poślubić księżniczkę aragońską Joannę. Zofia miała w tej sprawie zasięgnąć rady u wikariusza generalnego, podczas spowiedzi. Kult św. Jana Nepomucena rozwijali głównie jezuici, rozprzestrzenił się on na ościenne kraje, trafił między innymi do Polski, Austrii i Niemiec.

- Święty silnie kojarzony jest ze słowikiem, co obrazuje wiele ludowych przysłów. Ale oczywiście najbardziej związany jest z wodą, rzekami, rozlewiskami. Odmęty wody stały się dla kanonika czeskiego nie tylko miejscem śmierci, ale i źródłem chwały. Janowi Nepomucenowi oddawano się w opiekę przed żywiołem wody, która jednocześnie życiodajna, ale i śmiercionośna -  przybliża nam etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński.


Figura św. Jana Nepomucena przy drodze do zamku w Nieświeżeu Figura św. Jana Nepomucena przy drodze do zamku w Nieświeżeu

Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez Innocentego XIII, a kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XIII. Już wcześniej uchodził za nieformalnego patrona Czech, a jego kult rozprzestrzenił się na sąsiednie ziemie, zwłaszcza Śląsk. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 21 maja.

IW ikonografii święty przedstawiany jest w stroju kapłańskim, w sutannie, rokiecie, birecie. W ręku palma męczeńska; krucyfiks, niekiedy trzyma palec na ustach, symbol zachowanej tajemnicy spowiedzi. Jego atrybutami są: klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most (z którego został zrzucony), pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd (w środku napis tacui – milczałem), woda, zamek.


***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń