Polskie Radio
Section05

Wszystkich Świętych

Białoruś: młodzi patrioci na zniszczonym cmentarzu AK w Surkontach

W Dzień Wszystkich Świętych młodzi sympatycy portalu "Wirtualna Białoruś" z Grodzieńszczyzny upamiętnili poległych żołnierzy Armii Krajowej, odwiedzając cmentarz w Surkontach, zniszczony wcześniej przez reżim Łukaszenki. W atmosferze skupienia zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstążki i odmówili modlitwę nad grobami tych, którzy zginęli w bitwie z NKWD – nazywanej "Kresowymi Termopilami".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś historia Polski Kresy II wojna światowa NKWD

Stare Powązki. "Warto, by dbała o to cała Polska"

Warszawski Cmentarz Stare Powązki to szczególne miejsce na mapie Polski, gdzie pochowani są najwybitniejsi twórcy, dowódcy, politycy. - Często jest tak, że przychodzi rodzina z małymi dziećmi i rodzice uczą historii podczas spaceru - mówiła w Polskim Radiu 24 Liliana Lewandowska, kwestująca na Powązkach od sześciu lat. - To narodowa nekropolia, warto, by dbała o to cała Polska - argumentował Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jakub Kukla

Nasze niematerialne: Tradycja kwestowania na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie jako element obchodów Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego

Kwesta powązkowska to coś więcej niż zbiórka na renowację grobów. To tradycja, która jednoczy warszawiaków w ochronie dziedzictwa kulturowego i przekazuje wartości młodszym pokoleniom. Zainicjowana w 1975 roku przez Jerzego Waldorffa, akcja od początku przyciąga znane postacie z różnych środowisk, a z czasem dołączyli do niej kolejarze, górale, uczniowie, strażacy, politycy i członkowie Bractwa Kurkowego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Powązki cmentarz Dzień Zaduszny Zaduszki

POLSKIE RADIO 24 Bezpieczna podróż seniora. Jak to robić bez szkody dla zdrowia?

- Jeżeli podróż seniora w dniu Wszystkich Świętych nie jest zbyt daleka, nie trzeba jej konsultować z lekarzem. Trzeba ją natomiast zaplanować z czasem na odpoczynek, a wszelka forma ruchu zawsze jest wskazana dla osób starszych - mówili  w audycji "Samo zdrowie" goście Polskiego Radia 24: mgr Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyk, oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz Włodarek, kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Artur Wolski podróże rodzina seniorzy społeczeństwo POLSKA

Czym jest nekrodziedzictwo?

Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne nekropolie. Można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem. Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie groby Michał Nowak Ewa Domańska etyka cmentarz zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne człowiek Dwójka

W Opolu pamięć o bohaterach i kwesta dla Polaków na Wschodzie

W przeddzień Święta Zmarłych przed cmentarzem w Opolu-Półwsi odbyła się kwesta na rzecz Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. W akcję pod hasłem "Rodacy Bohaterom" zaangażowali się sympatycy klubu piłkarskiego Odra Opole, którzy zbierali fundusze na wsparcie rodaków, będących potomkami dawnych prześladowanych społeczności – Polaków deportowanych przez carat i władze sowieckie. Zebrane środki umożliwią wysyłkę paczek z pomocą humanitarną do rodaków na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polonia Polacy w Rosji Polacy na Białorusi Polacy za granicą święto zmarłych

Na Białorusi pamiętano o mogiłach polskich bohaterów

Setki miejsc pamięci polskich bohaterów, rozsianych po terytorium Białorusi i Rosji, są dziś świadkami trudnej historii, a ich stan jest zagrożony polityką represji i zaniedbaniem. Portal „Głos znad Niemna” przypomina, że na Białorusi istnieją 44 kwatery i cmentarze wojskowe, w tym miejsca pochówku żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej, groby żołnierzy Armii Krajowej oraz mogiły powstańców styczniowych. Te miejsca przetrwały dekady dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności polonijnych, choć obecnie spotykają się z wrogością reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś święto zmarłych groby

Długi weekend na drogach. Policjanci prowadzą akcję "Znicz", kierowców czekają utrudnienia

Uroczystość Wszystkich Świętych i podróże na cmentarze to jednocześnie wzmożony ruch na drogach. Kierowcy muszą liczyć się z korkami i zmianami w organizacji ruchu. O bezpieczeństwo na drogach dbają policjanci, którzy przez długi weekend zaduszny prowadzą działania w ramach akcji "Znicz". Sami kierowcy również powinni zadbać o to, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trasie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Robert Opas bezpieczeństwo na drodze akcja znicz długi weekend motoryzacja