Polskie Radio
Section05

Powązki

Nasze niematerialne: Tradycja kwestowania na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie jako element obchodów Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego

Kwesta powązkowska to coś więcej niż zbiórka na renowację grobów. To tradycja, która jednoczy warszawiaków w ochronie dziedzictwa kulturowego i przekazuje wartości młodszym pokoleniom. Zainicjowana w 1975 roku przez Jerzego Waldorffa, akcja od początku przyciąga znane postacie z różnych środowisk, a z czasem dołączyli do niej kolejarze, górale, uczniowie, strażacy, politycy i członkowie Bractwa Kurkowego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa cmentarz Dzień Zaduszny Zaduszki Wszystkich Świętych

Kwesta na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa. Wsparcia udzielił mu zespół do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy, powołany przez prezydenta stolicy.
Zobacz więcej na temat:  dziedzictwo narodowe historia Polski cmentarz

By kwatera "Parasola" wyglądała godnie – reportaż Antoniego Rokickiego

To jedno z najważniejszych miejsc na Powązkach: reprezentacyjna kwatera batalionu "Parasol", znajdująca się naprzeciwko pomnika Gloria Victis. Opiekują się nią rodziny i przyjaciele powstańców warszawskich ze Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol". Miejsce to wymaga renowacji, dlatego przed 1 sierpnia chcą zebrać 50 tys. zł na związane z nią prace.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Antoni Rokicki Trójka batalion parasol

"Zrzutka dla Parasola" – reportaż Antoniego Rokickiego

To jedno z najważniejszych miejsc na Powązkach - reprezentacyjna kwatera Batalionu „Parasol”, znajdująca się naprzeciwko pomnika Gloria Victis. Ale miejsce to wymaga renowacji. Opiekują się nim rodziny i przyjaciele powstańców warszawskich ze Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka” i "Parasol”. Chcą przed najbliższą rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia, zebrać 50 tysięcy złotych na renowację grobów.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Antoni Rokicki Powstanie Warszawskie

"Z oddaniem służyli Rzeczypospolitej". Pożegnano gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera oraz ich małżonki

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z wojskowymi honorami pożegnano bohatera spod Tobruku generała Stanisława Kopańskiego oraz legionistę, żołnierza Armii Andersa i ministra w rządzie londyńskim podpułkownika Stefana Eichlera. Prochy oficerów, zmarłych w latach 70. i 80., a także ich małżonek - Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler - sprowadzono do kraju z Wielkiej Brytanii. Uroczystości rozpoczęła msza święta pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Stanisław Kopański armia Andersa Tobruk historia Polski HISTORIA