Polskie Radio
Section05
Tobruk

82 lata temu zatonął statek SS "Warszawa". Niemiecki okręt podwodny dopadł go w drodze do Tobruku

- Pierwszy pocisk urwał ster, rufę, pomieszczenie załogowe na rufie, śrubę. Woda rzuciła się do tunelu – wspominał kapitan Tadeusz Meissner, dowódca jednostki. 26 grudnia 1941 roku dwie torpedy wystrzelone z U-boota dosięgły polski transportowiec. Poszedł na dno, zabierając ze sobą życie czterech członków załogi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Morze Śródziemne II wojna światowa Tobruk flota Afryka

"Z oddaniem służyli Rzeczypospolitej". Pożegnano gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera oraz ich małżonki

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z wojskowymi honorami pożegnano bohatera spod Tobruku generała Stanisława Kopańskiego oraz legionistę, żołnierza Armii Andersa i ministra w rządzie londyńskim podpułkownika Stefana Eichlera. Prochy oficerów, zmarłych w latach 70. i 80., a także ich małżonek - Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler - sprowadzono do kraju z Wielkiej Brytanii. Uroczystości rozpoczęła msza święta pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Powązki Stanisław Kopański armia Andersa Tobruk historia Polski HISTORIA

Szef Służby Zagranicznej: Polska prowadzi obecnie najbardziej aktywną politykę zagraniczną w historii

Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność, to często praca 24 godziny na dobę. Szczególnie teraz, w tak szybko zmieniającym się świecie, przy dynamicznej sytuacji międzynarodowej i rozwijającym się kryzysie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Bałkany Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Unia Europejska Tobruk Białoruś język polski

Europejski Ranking Studiów Inżynierskich. Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na czele

Najlepszą uczelnią Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich w krajach tzw. nowej Europy jest Politechnika Warszawska. Drugie miejsce zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, wyprzedzając Uniwersytet Chemii i Technologii z Pragi - poinformował organizator rankingu Fundacja Perspektywy.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Tobruk Willy Brandt Czesław Miłosz Kresy gry wideo Polonia studia

79. lat temu zakończyła się bitwa o Tobruk. W walkach brała udział polska Brygada Strzelców Karpackich

Bitwa o twierdzę w Tobruku zakończyła się w nocy z 9 na 10 grudnia 1941 roku. Zwycięskie wojska alianckie pokonały niemieckie oddziały pod dowództwem generała Erwina Rommla. W walkach znaczący udział miała polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem generała Stanisława Kopańskiego. Udana obrona Tobruku w 1941 roku była najsłynniejszym epizodem II wojny światowej w Afryce Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Tobruk Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich II wojna światowa

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie "Szczury Tobruku"

Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, spośród których wielu było weteranami walk w Polsce i we Francji, skierowano na najcięższy odcinek frontu, tzw. wyłom, w który zdołali wedrzeć się Niemcy. Wytrzymali tydzień dłużej od innych sprzymierzonych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Afryka Północna Stanisław Kopański Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich Tobruk