Polskie Radio
Section05
Studio Reportażu i Dokumentu

"Poławiaczka pereł" – reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Kilka lat temu Barbara Kamińska, instruktorka baletu w Polickim Domu Kultury wbrew woli ojca zawiozła Pawła Wdówkę na przesłuchania do szkoły baletowej w Gdańsku. Tata, pracownik budowlany marzył, że razem z synem będzie układał kafelki w Niemczech. Pracuje teraz sam, a Paweł zdobywa kolejne nagrody jako tancerz w Operze na Zamku w Szczecinie. Otrzymał między innymi Bursztynowy Pierścień, czyli nagrodę dla najlepszych aktorów i spektakli.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Bogoryja Zakrzewska balet

W audycji "Co jest na tej taśmie?" opowieść o niespełnionych marzeniach i sławie - archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej "Tenor"

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. W audycji archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej „Tenor”. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Janina Jankowska Dorota Boniecka-Górny

"Powódź wszystkich Polaków - archiwalny dokument Janiny Jankowskiej

Reportaż jest kroniką przebiegu powodzi tysiąclecia. 27 lat temu, w lipcu 1997 roku, padające nieprzerwanie deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Kłodzka, Nysy i Raciborza. 40 procent powierzchni Wrocławia znalazło się pod wodą. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Była to jedna z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Dokument "Powódź wszystkich Polaków" pokazuje dramat powodzian i rolę radia w dniach kataklizmu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Janina Jankowska powódź

Audycja z cyklu "Co jest na tej taśmie?" i reportaż "Psie serce" Anny Kaczkowskiej z Polskiego Radia Lublin

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. W audycji z cyklu "Co jest na tej taśmie?" archiwalny reportaż Anny Kaczkowskiej z Polskiego Radia Lublin "Psie serce", nagrodzony w 2002 roku w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny PSY schronisko dla zwierząt wakacje

Andrzej Mularczyk

Pisarz, scenarzysta i reportażysta. Andrzej Mularczyk był wielką postacią radia i kina. To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi”, "Nie mam mocnych” i "Kochaj albo rzuć”, ale także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom". Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów. Ale to również współtwórca jednej z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach”, kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu.   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Andrzej Mularczyk

"Niemal jak prawdziwe" - reportaż Moniki Chrobak

Przez lekarzy została nazwana lwicą, bowiem  do końca walczyła o swoją kobiecość i atrakcyjność. Małgorzata Karwala ma za sobą raka piersi, jej usunięcie i rekonstrukcję. Mimo tak trudnego doświadczenia nie straciła poczucia własnej wartości i pewności siebie. Wręcz przeciwnie, jest dumna, że odzyskała na nowo swój atrybut kobiecy. Niezwykła bohaterka i jej historia w reportażu Moniki Chrobak pod tytułem " Niemal jak prawdziwe".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak rak piersi

"Zrzutka dla Parasola" – reportaż Antoniego Rokickiego

To jedno z najważniejszych miejsc na Powązkach - reprezentacyjna kwatera Batalionu „Parasol”, znajdująca się naprzeciwko pomnika Gloria Victis. Ale miejsce to wymaga renowacji. Opiekują się nim rodziny i przyjaciele powstańców warszawskich ze Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka” i "Parasol”. Chcą przed najbliższą rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia, zebrać 50 tysięcy złotych na renowację grobów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Powstanie Warszawskie Powązki

"Wzdłuż muru” - reportaż Jakuba Tarki i Hanny Dołęgowskiej

Jedni mówią - "Bardzo dobrze, że jest wojsko, bo się boję i w tej chwili zamykam się na noc, a z drugiej strony są sąsiedzi dalsi i bliżsi, którzy się nie boją, pomagali, pomagają, wysyłają pojawiających się uchodźców do aktywistów. Wiele osób miało takie kontakty i się nie bało...”. Codzienne życie przy granicy z Białorusią w reportażu Jakuba Tarki i Hanny Dołęgowskiej "Wzdłuż muru".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Hanna Dołęgowska granica