Redakcja Polska

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

13.09.2024 17:00
Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. W tym roku kwesta na stołecznej nekropolii odbędzie się już po raz pięćdziesiąty.  
Audio
  • Rozmowa z przewodniczącym Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcinem Święcickim
Marcin Święcicki w studiu PRdZ
Marcin Święcicki w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Kwesta na Starych Powązkach jest organizowana nieprzerwanie od 1975 roku, z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Celem corocznej zbiórki jest zapewnienie środków na remont kaplic, zabytkowych nagrobków i rzeźb znajdujących się na jednej z najstarszych w kraju nekropolii. W kweście co roku biorą udział m.in. ludzie kultury, wśród nich znani i lubiani aktorzy – m.in. Maja Komorowska czy Olgierd Łukaszewicz – a także dziennikarze i sportowcy. W ubiegłym roku na rzecz Starych Powązek udało się zebrać ponad 220 tysięcy złotych.

Cmentarz Powązkowski powstał z inicjatywy Melchiora Szymanowskiego, który w 1750 r. ofiarował ok. 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Obecnie powierzchnia nekropolii to ok. 43 ha.

W 1925 r., gdy zmarł laureat literackiej Nagrody Nobla Władysław Reymont, wzdłuż południowej ściany katakumb założono Aleję Zasłużonych. Pochowano tam również m.in. Marię Rodziewiczówną, Stefana Jaracza, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską i Stefana Wiecheckiego. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Alei Zasłużonych, spoczywają tam m.in. Henryk Wieniawski, Jan Kiepura, Bolesław Leśmian, Kalina Jędrusik, Tadeusz Nalepa, Danuta Rinn i Krzysztof Kieślowski.

- W zbiórce na rzecz renowacji grobowców na Powązkach niejednokrotnie bierze już udział kolejne pokolenie kwestujących - mówi przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.