Polskie Radio
Section05

zabytki

Opactwo w Tyńcu odkrywa swoje tajemnice: niezwykłe malowidła sprzed wieków

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto zabytkowe malowidła, które zdobiły krużganki klasztoru przez wieki. Wśród odnalezionych dekoracji znalazły się ornamenty roślinne, wzory geometryczne oraz znak herbowy Rawicz przedstawiający pannę na niedźwiedziu. Najstarsze malowidła pochodzą z końca XV wieku, a najmłodsze datowane są na połowę XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kraków

Konkurs "Zabytek Zadbany". Pięćdziesiąt lat promocji opieki nad zabytkami

Wystartowała kolejna, jubileuszowa odsłona konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Od pięćdziesięciu lat nagradzani są ci, którzy dbają o udostępnianie, adaptowanie do nowych funkcji, a przede wszystkim poddawanie konserwacji obiektów o wyjątkowej wartości historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkurs Katarzyna Sanocka KULTURA Zobacz także

Pałac Saski. Projekt jego odbudowy budzi sprzeczne opinie

- Uporządkowanie urbanistyczne Placu Piłsudskiego wydaje się zasadne, ale my próbujemy odbudować Pałac Saski bez zachowanych jego historycznych detali, które zachowały się po zniszczonym Zamku Królewskim. Dodatkową barierą będzie brak wykwalifikowanych rzemieślników - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bolesław Stelmach, architekt, twórca m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Błażej Prośniewski architektura odbudowa

Kolejny miesiąc po powodzi. Zniszczone domy i zabytki wymagają trudu odbudowy

Tegoroczna powódź na południu Polski przyniosła ze sobą potężne zniszczenia. Ucierpiały domy, prywatne majątki, ale także wiele zabytkowych i historycznych miejsc i obiektów. Choć od przejścia fali powodziowej minęło już kilka miesięcy, to wydarzenie to jest ciągle żywe na zalanych terenach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka powódź pomoc Aleksandra Łapkiewicz Aldona Łaniewska-Wołłk Zobacz także

Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków?

Szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących inwestycji przy obiektach zabytkowych, w tym zapisy i regulacje prawne, znalazły się w najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. "Inwestycje przy zabytku. Poradnik dla samorządów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dziedzictwo narodowe Zobacz także historia Polski architektura Małgorzata Nieciecka- Mac Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków KULTURA

Dzwonnik z Notre Dame. Ta historia uratowała katedrę, ale i trafiła na listę ksiąg zakazanych

Powieść Victora Hugo o dzwonniku Quasimodo – "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" – nie tylko skłoniła XIX-wiecznych Francuzów do ratowania ich zaniedbanej bezcennej świątyni, lecz także została jedną z ukochanych lektur o tragicznej miłości. Książka okazała się jednak na tyle niejednoznaczna, że znalazła się na liście dzieł zakazanych przez Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Paryż Francja chrześcijaństwo literatura Victor Hugo powieść musical FILM architektura

"To miasto o którym warto było napisać". Anna Malinowska o książce "Sosnowiec. Nic śląskiego"

Historia rodów Lamprechtów, Schonów, Dietlów, trudny czas okupacji, wojny i transformacji, opowieści o awansach społecznych - składają się na złożoną przeszłość Sosnowca opisaną i udokumentowaną przez rodowitą Katowiczankę, Annę Malinowską. Książka "Sosnowiec. Nic śląskiego" jest też próbą uchwycenia różnicy między Zagłębiem a Górnym Śląskiem.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Sosnowiec KULTURA