Polskie Radio
Section05

etyka

Czym jest nekrodziedzictwo?

Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne nekropolie. Można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem. Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych wspomnienie groby Michał Nowak Ewa Domańska cmentarz zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne człowiek Dwójka

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa Jasna Góra praca młodzież Kościół katolicki

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia kobieta feminizm

Albert Schweitzer. Teolog, który założył w Afryce szpital

–  W pewnym momencie doszedł do przekonania, że będzie bardziej przydatny światu, nie tyle  działając słowem, jako teolog, ile czyniąc rzeczy praktyczne, wśród najbardziej potrzebujących – opowiadał w Polskim Radiu dr Bogusław Stelcer o Albercie Schweitzerze, myślicielu, muzykologu i lekarzu, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Albert Schweitzer chrześcijaństwo protestantyzm filozofia Afryka gabon

Od mobilnych komór gazowych po fałszywe testy. Wątpliwa etyczność niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego

Niemieckie koncerny motoryzacyjne takie jak Volkswagen czy BMW były zaangażowane w zbrodnie nazistowskiego reżimu, m.in. przez wykorzystywanie pracy robotników przymusowych z krajów okupowanych. Konstrukcja innej z niemieckich firm posłużyła do produkcji ciężarówek, będących mobilnymi komorami gazowymi. Współczesne czasy to m.in. globalna afera spalinowa Grupy VW, która ponadto dużą część produkcji prowadzi w Chinach, gdzie - jak wiele na to wskazuje - pracują internowani w obozach pracy Ujgurzy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja volkswagen bmw mercedes firma

ANALIZA Czy takich wzorców potrzebujemy? "Słowik", "Megakot", "Nikoś" - dawniej mafiozi, dziś bohaterowie popkultury

W dzisiejszym świecie wiedzę czerpiemy w głównej mierze z nowoczesnych środków społecznego przekazu - portali społecznościowych (jak Facebook czy Twitter), serwisów wideo (YouTube czy gigant streamingowy Netflix) czy zwykłych stron internetowych poświęconych newsom. Co jednak gdy na owych platformach przeważają treści jawnie szkodliwe i budujące fałszywy obraz? Odwracające wartości? Dobrym przykładem takiego mechanizmu jest ostatnie poruszenie medialne towarzyszące dwóm panom - pięściarzowi, który próbuje zaistnieć oraz byłemu gangsterowi, który trząsł całą Warszawą w latach 90.
Zobacz więcej na temat:  TVN media dziennikarstwo społeczeństwo przestępczość Jan Śpiewak netflix POLSKA

"Megakot" znika z "Królowych życia?". Jest reakcja TVN po nagłośnieniu sprawy przez Jana Śpiewaka

Jan Śpiewak, działacz miejski, były kandydat na prezydenta Warszawy, zwrócił uwagę na treści promowane w telewizji TTV należącej do TVN. "Prowadząca program »Królowe życia«, to burdelmama, która odbyła wyrok więzienia za stręczycielstwo i handel ludźmi" - podaje aktywista. "Żyjemy w świecie odwróconych wartości" - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media TVN Jan Śpiewak rozrywka

"Możliwe bardzo poważne konsekwencje dla dzieci i matek". Biolog molekularny o in vitro

– Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik in vitro, gdyż procedura ta stanowi ich podstawowe źródło dochodu – mówi biolog molekularny i bioetyk dr n. med. Monika Zazula. Dodaje, że konsekwencje procedury mogą być bardzo poważne zarówno dla dzieci, jak i matek.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie rodzina in vitro biologia choroba dzieci ciąża dziecko kobieta POLSKA NAUKA

Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"

W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta prawo USA ŚWIAT społeczeństwo polityka zdrowie lekarz pielęgniarka Kościół Za życiem dziecko