Polskie Radio
Section05

Jasna Góra

Przeor Augustyn Kordecki. Obrońca Jasnej Góry

– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  Częstochowa potop szwedzki

Kim jest współczesny pielgrzym? "Coraz więcej ludzi podejmuje trud wyjścia na drogę"

Sierpień jest miesiącem pielgrzymek. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż pielgrzymowano już w starożytności. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć przeproszenia za popełnione niegodziwości albo wyrażenia prośby, np. o zdrowie czy pomyślność. Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? Czy służy to budowie wartości, które warto przekazać przyszłym pokoleniom? A może, mówiąc kolokwialnie: współczesne pielgrzymowanie to sztuka dla sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski pielgrzymka Kościół katolicki wiara Częstochowa Santiago de Compostela socjologia społeczeństwo

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa etyka praca młodzież Kościół katolicki

Rozpoczyna się zebranie plenarne KEP. Biskupi podsumują I sesję synodu o synodalności

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczyna się 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem obrad będzie podsumowanie rzymskiej sesji Synodu o synodalności - poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Zebranie plenarne KEP potrwa dwa dni, a po jego zakończeniu - 21 listopada - biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie Częstochowa Episkopat Polski

Pielgrzymki na Jasną Górę. Trud, który odmienia codzienność

Pątnicy z całej Polski dotarli na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Osiągnięcie tego celu, jak przyznaje Cezary Baca, rekompensuje wszystkie wcześniejsze trudy. To kulminacyjny moment, w którym wierzący składają wszystkie swoje modlitwy i intencje, z którymi pielgrzymowali. – Zazwyczaj każdy pielgrzym bierze ze sobą intencję, może to być prośba, ale może to być też intencja dziękczynna, w której dziękujemy Bogu i Maryi za wszystko, co już otrzymaliśmy – wyjaśnia gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz pielgrzymka Częstochowa

312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kard. Nycz: jesteśmy powołani do wieczności

Trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa; żeby stamtąd nie wychodziły żadne sygnały fałszywych lęków - powiedział w niedzielę podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz pielgrzymka Warszawska Pielgrzymka Piesza społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo

"Głeboka więź z Maryją". Znaczenie Jasnej Góry w dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego

O Jego związku ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą, o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich i Jego wielkich zasługach dla narodu Rafał Woźniakiewicz rozmawiał z ks. prof. Rafałem Bednarczykiem z UKSW oraz  Tadeuszem Melonem - autorem Oratorium "Magnificat de Claromontana" skomponowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński