Polskie Radio
Section05

Jasna Góra

Polskie Radio 24 Okrzyki na Jasnej Górze. Posłanka PiS: nic niestosownego

- Hasłem "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" posługiwaliśmy się za czasów komuny. To było 35 lat temu, ale historia ma to do siebie, że lubi się powtarzać. Nie postrzegamy obecnej sytuacji jako normalnej. Wpływ obcych państw na Polskę wydaje się być znaczący. Donald Tusk za wszelką cenę zniweczyć dorobek ostatnich lat - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. 
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki wybory prezydenckie POLSKA polityka kampania wyborcza

Przeor Augustyn Kordecki. Obrońca Jasnej Góry

– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  Częstochowa potop szwedzki

Kim jest współczesny pielgrzym? "Coraz więcej ludzi podejmuje trud wyjścia na drogę"

Sierpień jest miesiącem pielgrzymek. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż pielgrzymowano już w starożytności. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć przeproszenia za popełnione niegodziwości albo wyrażenia prośby, np. o zdrowie czy pomyślność. Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? Czy służy to budowie wartości, które warto przekazać przyszłym pokoleniom? A może, mówiąc kolokwialnie: współczesne pielgrzymowanie to sztuka dla sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski pielgrzymka Kościół katolicki wiara Częstochowa Santiago de Compostela socjologia społeczeństwo

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa etyka praca młodzież Kościół katolicki

Rozpoczyna się zebranie plenarne KEP. Biskupi podsumują I sesję synodu o synodalności

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczyna się 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem obrad będzie podsumowanie rzymskiej sesji Synodu o synodalności - poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Zebranie plenarne KEP potrwa dwa dni, a po jego zakończeniu - 21 listopada - biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie Częstochowa Episkopat Polski

Pielgrzymki na Jasną Górę. Trud, który odmienia codzienność

Pątnicy z całej Polski dotarli na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Osiągnięcie tego celu, jak przyznaje Cezary Baca, rekompensuje wszystkie wcześniejsze trudy. To kulminacyjny moment, w którym wierzący składają wszystkie swoje modlitwy i intencje, z którymi pielgrzymowali. – Zazwyczaj każdy pielgrzym bierze ze sobą intencję, może to być prośba, ale może to być też intencja dziękczynna, w której dziękujemy Bogu i Maryi za wszystko, co już otrzymaliśmy – wyjaśnia gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz pielgrzymka Częstochowa

312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kard. Nycz: jesteśmy powołani do wieczności

Trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa; żeby stamtąd nie wychodziły żadne sygnały fałszywych lęków - powiedział w niedzielę podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz pielgrzymka Warszawska Pielgrzymka Piesza społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo