Polskie Radio
Section05

projektowanie

Architektura nie dostrzega problemów zmian klimatycznych?

- Architektura jest dziś zbyt mocno nastawiona na zysk, nie widać wiele starań o ograniczenie emisji CO2 i inne działania proekologiczne. Nie każdy budynek musi mieć klimatyzację lub ogrzewanie podłogowe. Wiele starych pomysłów dotyczących budowy domów, np. ich ocieplania, można wykorzystać także dziś - powiedział Filip Springer w audycji "Przestrzeń, design, architektura". Autor książki "Szara godzina. Czas na nową architekturę" mówił o wpływie budownictwa na zmiany klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 architektura Błażej Prośniewski

"Neuroinkluzywność". Nowe spojrzenie na architekturę i urbanistykę miast

- Architektura musi starać się uwzględniać potrzeby bardzo różnych grup społecznych. Dotyczy to także osób neuroatypowych, czyli takich, które w różny sposób odbierają wnętrza budynków użyteczności publicznej. Po zmianach w projektowaniu dotyczących potrzeb osób niepełnosprawnych trzeba pomyśleć także o osobach neuroatypowych - mówiły w w audycji "Przestrzeń, design, architektura" Monika Rosińska, socjolożka, i Marta Wierusz, architektka, obie ze "School of form" przy warszawskim uniwersytecie SWPS.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski design architektura

Dyplomy FNC 2023 - jak projektują młodzi?

Dyplomy FNC 2023 to najlepsze prace dyplomowe absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. - Większość  dyplomów, które mamy dotyczą przyszłości, bo  projektanci muszą patrzeć w przyszłość - mówi Tomasz Tobys, artysta, projektant i juror konkursu. - Głównymi tematami, które są poruszane jest ekologia i temat dostępności. Jesteśmy w końcu starzejącym się społeczeństwem i projektanci mają to także na uwadze.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo studia studenci szkoły artystyczne Akademia Sztuk Pięknych trendy

Marcin Wicha o "Gościnnych występach..." w rozmowie z Maksem Cegielskim

Marcin Wicha jest projektantem, ale również wykładowcą, pisarzem i felietonistą. Właśnie ukazała się jego nowa książka "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu". I właśnie ta książka była pretekstem do rozmowy, na którą autora zaprosił do "Trzech stron dźwięku" Max Cegielski. Rozmowy, która sięgała zarówno do dzieciństwa obu rozmówców i wspomnień o "Teatrzyku Zielone Oko", jak i do projektowania w ostatnich ośmiu latach, ale i w Rosji przed i po rewolucji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura Marcin Wicha Trójka