PolyJam. Jak stworzyć grę komputerową w weekend?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 11:00
PolyJam to warszawska edycja międzynarodowego Global Game Jamu, wydarzenia, podczas którego uczestnicy mają za zadanie stworzyć grę w 48 godzin. Czwórka objęła ją swoim patronatem. 
W PolyJam w Warszawie niemal 250 osób będzie wymyślało gry wideo - na stworzenie gry od podstaw będą mieli 48 godzin.
W PolyJam w Warszawie niemal 250 osób będzie wymyślało gry wideo - na stworzenie gry od podstaw będą mieli 48 godzin. Foto: shutterstock/GaudiLab
  • PolyJam to maraton tworzenia gier komputerowych. Organizuje go Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon".
  • Wydarzenie jest częścią światowego Global Game Jamu, który w tym samym czasie odbywa się w 108 krajach świata. 
  • Czwórka jest patronem PolyJamu. 
  • Na maratonie powstają małe gry, dema, prototypy, które później mogą być rozwijane i osiągać światowe sukcesy. 

PolyJam to weekendowy maraton tworzenia gier. Jego organizatorem jest Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon". Jego uczestnicy mają zadanie stworzyć grę w 48 godzin. 

Czym jest PolyJam? 

- Raczej nie da się stworzyć w weekend gry na miarę GTA, ale gry powstają - mówi Sebastian Szczepański z Koła Naukowego Twórców Gier "Polygon", organizator PolyJamu. - Nawiązujemy do jamu muzycznego, podczas którego muzycy się spotykają, łączą w zespół i tworzą muzykę. My również, jako artyści tworzący gry, zdecydowaliśmy się spotkać i na luzie, w formie zabawy stworzyć gry. 

Podczas PolyJamu powstają gry proste. Zgodnie z założeniami spotkania nie będą to gry superładne, hiperrealistyczne czy przełomowe. Organizatorzy chcą, by twórcy gier mieli okazje potestować różne pomysły, spróbować nowych technologii, sprawdzić się w nowym gatunku. - To, co otrzymujemy po 48 godzinach, można nazwać demówkami, które później można rozszerzać - podkreśla gość Czwórki. - Na game jamach tworzymy raczej prototypowe gierki, które mają pokazać, o co w tym chodzi. 


Posłuchaj
11:23 czwórka pierwsze słyszę 23.01.2024 gry 8.15.mp3 Na PolyGame - 48-godzinny maraton tworzenia gier komputerowych - zaprasza Sebastian Szczepański (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Drużyna do stworzenia gry w 48 h

Metody współpracy na game jamach są różne. Czasem na starcie pojawiają się całe drużyny, czasem pojedyncze osoby, które łączą się w zespoły z innymi. Są też tacy, którzy w ciągu 48 godzin tworzą gry samodzielnie. - Najczęściej praca trwa w 4-, 5-osobowych zespołach, gdzie jest np. dwóch programistów, dwóch grafików i jeden designer, który ogarnia wszystko wokół - opowiada Sebastian Szczepański. 

Okazuje się, że na takim wydarzeniu jest też miejsce dla muzyków. Niektóre zespoły korzystają z gotowych dźwięków czy grafik z baz, co jest dozwolone. Na game jamach czasem można dostrzec gitarę czy klawisze. - Muzycy na naszych wydarzeniach zajmują się freelancerką, biegają między drużynami oferując im swoje dźwięki - wyjaśnia student. -  Ci, którzy tworzą gry muzyczne, zwykle muzyka mają w drużynie, wtedy udźwiękowienie jest konieczne. 

Global Game Jam - cały świat tworzy gry w weekend

PolyJam to warszawska edycja międzynarodowego Global Game Jamu. W najbliższy weekend (26-28 stycznia) cały świat będzie programował gry. - Te liczby są oszałamiające. Maraton odbędzie się w 108 krajach, a weźmie w nim udział 40 tysięcy osób. Global Game Jam to wydarzenie zrzeszające wszystkich game developerów, byśmy razem tworzyli gry, i jak widać udaje się to bardzo dobrze - podkreśla gość Czwórki. - W PolyJamie weźmie udział 220-250 osób. W Polsce podobne wydarzenia odbywają się też w Lublinie, Łodzi, Poznaniu czy Gdańsku. 

Uczestnicy już czekają na PolyJam. Żeby jednak nie było im zbyt łatwo, żeby zbyt dużo nie przygotowali przed wydarzeniem, to hasło przewodnie imprezy zostanie zdradzone dopiero w piątek. - Dziś nie znamy go nawet my. W zeszłym roku hasłem były "korzenie", które można było dowolnie interpretować czy to jako korzenie rodzinne, czy jako korzenie rośliny - mówi Sebastian Szczepański. 

Co daje udział w PolyJamie?

Stworzone na PolyJamie gry mają różne losy. Żywot niektórych kończy się zaraz po wydarzeniu, inne są dalej rozwijane i rozbudowywane. - Przykładem tu może być gra "Superhot", której demo powstało na game jamie, a dziś odnosi światowe sukcesy, została wydana i można ją kupić - zdradza organizator. 

Sebastian Szczepański podkreśla również, że udział w game jamach to inwestycja w swoją przyszłość czy karierę w branży gamedevowej. - Mali, niezależni twórcy gier zbierają swoje zespoły po znajomych, a tych poznają m.in. na takich wydarzeniach jak PolyJam - mówi. 

PolyJam rozpoczyna się już w piątek 26 stycznia i potrwa 48 godzin. Czwórka jest patronem wydarzenia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Sebastian Szczepański (KN Polygon, organizator PolyJamu)

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 8.15

pj

kor-wm

Czytaj także

Finał Cyberiady. 24 godziny na stworzenie gry mobilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 10:11
10 zespołów zmierzyło się podczas wyjątkowego gamejamu, który odbył się jako zwieńczenie Cyberiady - Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych dla Studentów i Studentek.  Czwórka była patronem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzostwa Świata w Tetrisie. Jak grać, żeby wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 11:00
Tę grę zna niemal każdy, kto miał do czynienia z grami komputerowymi. Tetris, logiczno-zręcznościowa układanka, ma w Polsce rzesze oddanych fanów. Ma też swoje mistrzostwa - w Polsce i na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra "Invincible" na podstawie Lema. Jak się pisze scenariusz gry?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 12:41
Polskie studio stworzyło grę "Invincible" ("Niezwyciężony") na podstawie powieści Stanisława Lema. Ich inicjatywa została doceniona - zespół Starward Industries nominowany jest do Paszportów Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa. W Czwórce zdradzamy, jak powstawał scenariusz tej gry. 
rozwiń zwiń