Designers Play Sustain 2025. Jaka będzie moda przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 17:12
Jak przekonują projektanci, przyszłość mody to upcycling, recycling i artcycling. Pod tymi hasłami kryje się koncepcja przedłużania życia ubrań i wykorzystywania ich w modzie na nowo. O zrównoważonej modzie i konkursie Designers Play Sustain 2025, który promuje takie podejście do projektowania opowiedzieli Barbara Wybacz i Robert Kuta.
Barbara Wybacz i Robert Kuta o Designers Play Sustain 2025
Barbara Wybacz i Robert Kuta o Designers Play Sustain 2025Foto: Polskie Radio

Moda przyszłości

Jak przekonuje Barbara Wybacz, organizatorka konkursu Designers Play Sustain 2025, moda przyszłości zależy od tego, jakie rozwiązania wybierzemy dzisiaj. To także zmiana na poziomie świadomości projektantów i konsumentów w podejściu do ubrań - czym ono tak naprawdę jest i jak sprawić, że zapewnimy im dalszy cykl życia.

Posłuchaj
29:08 PR4_22_01_2025_19_12_Stacja_Kultura.mp3 Barbara Wybacz i Robert Kuta o modzie przyszłości i konkursie Designers Play Sustain 2025 (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Moda przyszłości to upcycling, recycling i artcycling - zaznacza Robert Kuta, projektant i juror konkursu Designers Play Sustain 2025. Jak mówią goście Czwórki, moda przyszłości to także nowe podejście do projektowania, które ma opierać się na przetwarzaniu i ponownym używaniu wykorzystanych wcześniej materiałów czy tkanin.


Zmiany dzieją się już teraz

- Jesteśmy w takim momencie, że powinniśmy absolutnie podjąć zdecydowane kroki ku temu, aby zatrzymać ten szalony pęd mody fast fashion - stwierdza projektant. - Ja widzę zmiany. Zawsze tłumaczę osobom, że mogą wrócić do mnie z ubraniem. Możemy jeszcze raz je zinterpretować, wymyślić nowe rozwiązanie, które przedłuży mu życie - dodaje.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez KUTA HOUSE (@kutahouse)


Designers Play Sustain 2025

- Mówimy, że wciąż za mało jest mody odpowiedzialnej i to nie ona stanowi dziś mainstream, natomiast jest jej coraz więcej. W tamtym roku mieliśmy pierwszą edycję konkursu Designers Play Sustain. Jako nowa organizacja zaprosiliśmy do współpracy projektantów. Na nasze zawołanie odpowiedziało ponad 500 osób - tłumaczy Barbara Wybacz.

Według organizatorki konkursu, w tegorocznej edycji Designers Play Sustain projektanci mogą wziąć udział w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest upcykling, który wprost odnosi się do przetwarzania mody, dekonstruowania odzieży i tkanin, które już zostały wyprodukowane i wykorzystane. - To nie są tylko ubrania, ale też odpady krawieckie - zaznacza gościni "Stacji Kultura".


Zobacz także:


- Kategoria ekoprojektowanie odnosi się do budowania planu na modę funkcjonalną, która jest zaprojektowana dzięki nowym technologiom, ale w służbie zrównoważonej modzie - dodaje organizatorka konkursu.



Więcej niż konkurs

Jak twierdzi Robert Kuta, Designers Play Sustain to coś więcej niż tylko konkurs. W planie wydarzenia znajdują się również webinary i spotkania na żywo z ekspertami różnych branż. Jak mówią goście audycji, w poprzedniej edycji zostały zorganizowanie webinary na temat prawa autorskiego czy biznesu. Podobne spotkania odbędą się także w tegorocznym wydaniu konkursu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Barbara Wybacz (organizatorka konkursu Designers Play Sustain 2025), Robert Kuta (projektant, artysta, juror konkursu)

Data emisji: 22.01.2025

Godzina emisji: 19.12

kajz

Czytaj także

Interesujesz się modą? Nie musisz być projektantem, żeby ją studiować

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 17:00
Czy dyplom zagranicznej uczelni pomaga w znalezieniu pracy w Polsce? Na pewno nie szkodzi, ale są też branże, w których będzie przepustką do kariery. Patrycja Drozdowska studiowała komunikację mody w Wielkiej Brytanii, pracowała w agencji modelingowej w Warszawie, a teraz wyjeżdża na staż do Amsterdamu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mierząc się z nadmiarem. Freeshop - oddaj nadmiar, weź to, co ci potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 09:49
W naszych domach często mierzymy się z nadmiarem - w schowkach i szufladkach trzymamy rzeczy dobre, nowe, ale zupełnie nam niepotrzebne. Warto się ich pozbyć, ale nie wyrzucać. Jak to zrobić? - można zanieść do freeshopu - "sklepu" który takie rzeczy przyjmie i wystawi na swoich półkach - by ktoś komu się przydadzą, zabrał je za darmo.  
rozwiń zwiń