Dyplomy FNC 2023 - jak projektują młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 12:40
Dyplomy FNC 2023 to najlepsze prace dyplomowe absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. - Większość  dyplomów, które mamy dotyczą przyszłości, bo  projektanci muszą patrzeć w przyszłość - mówi Tomasz Tobys, artysta, projektant i juror konkursu. - Głównymi tematami, które są poruszane jest ekologia i temat dostępności. Jesteśmy w końcu starzejącym się społeczeństwem i projektanci mają to także na uwadze.
Dyplomy FNC 2023 przyznawane są w siedmiu kategoriach. Jedną z nich są aplikacje mobilne. Na zdj. wyróżniony projekt Patrycji Moli
Dyplomy FNC 2023 przyznawane są w siedmiu kategoriach. Jedną z nich są aplikacje mobilne. Na zdj. wyróżniony projekt Patrycji Moli Foto: mat.promoc.
  • Dyplomy FNC mają na celu wyłonienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych.
  • O roli współczesnych projektantów i wyróżnionych pracach opowiada Tomasz Tobys, artysta, projektant i juror konkursu. 

Dyplomy FNC - jakie są założenia?

U podstaw projektu Dyplomy FNC (Font Nie Czcionka) jest wyłonienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. Za nami 10 edycja dyplomów, w której do finału zakwalifikowały się 62 dyplomy z 18 różnych uczelni.

- Założenia są takie, żeby wybrać jak największą liczbę projektów. Nie ograniczamy się ilością projektów, które chcemy pokazać. W innych zestawieniach i konkursach wybierają np. z 10 najlepszych dyplomów. My debatujemy nad wszystkimi dyplomami, których przychodzą setki - opowiada gość Czwórki. - Wybieramy najfajniejsze dyplomy z różnych dziedzin. Dla nas istotne jest czy są estetyczne i dobrze przemyślane. Również pod względem tego, że produkt końcowy nie jest śmieciem. Chcemy, żeby absolwenci mieli "myślenie ekologiczne", które jest podstawową rzeczą, jeżeli chodzi o projektanta. Ważne, żeby myślał, co się później stanie z jego produktem. Produkowanie śmieci nie przystoi dzisiejszym projektantom.

Najlepsze dyplomy wybierane są w siedmiu kategoriach:

  • Aplikacje mobilne
  • Architektura i przestrzeń
  • Moda
  • Projekt artystyczny
  • Projektowanie graficzne
  • Publikacja książkowa
  • Wzornictwo

 


Ekologia i rola projektanta

Jak podkreśla gość Czwórki ważne są aspekty ekologiczne projektów, a sam projektant także przejmuje poniekąd rolę edukacyjną. Prowadząca audycję Kasia Dydo zauważa, że w naszych czasach projektant nie jest postacią, która tylko ma być wielkim kreatorem. Stanowi on część obiegu zamkniętego i cyrkulacji pewnej całości procesu. 


- Obecnie projektant myśli nie tylko o tym, jak ten produkt wygląda, ale też w jaki sposób jest skonstruowany. Z czego jest zrobiony i co się z nim stanie, jak on przestanie spełniać już swoją funkcję - zaznacza. - Jak człowiek, który nabędzie tę rzecz, ma ją później rozłożyć, żeby ona mogła trafić do recyklingu. To jest moim zdaniem ogromna zmiana w myśleniu o tym, kim w ogóle jest projektant.



Dyplomy FNC - jaka jest tematyka prac? 

W swoich pracach młodzi ludzie poświęcają wiele miejsca także aspektom związanym z przyszłością i dostępnością. - Temat dostępności dotyka nas wszystkich mniej lub bardziej - tłumaczy Tomasz Tobys. - Często mówimy o osobach z niepełnosprawnościami. Mówimy w tym momencie, że coś jest niedostępne, ale niedostępność pojawia się także w kontekście przyszłości. 

- Społeczeństwo się starzeje i my kiedyś też będziemy starsi. Musimy więc tak projektować, żeby te wszystkie rzeczy były dostosowane do tego, jak będziemy funkcjonować w przyszłości - dodaje. - Zachęcam do obejrzenia prac na stronie www.dyplomy.fontnieczcionka.pl. Tam możemy się  naprawdę bardzo dużo dowiedzieć o rzeczywistości, która jest wokół i fajnych rozwiązaniach.


Posłuchaj
20:15 CZWORKA (mp3) dyplomy FNC _2024_03_06-10-08-21.mp3 O dyplomach FNC - najlepszych pracach dyplomowe absolwentów uczelni artystyczno-projektowych opowiada Tomasz Tobys, artysta, projektant, socjolog, (Stacja kultura/Czwórka

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Tobys (artysta, projektant, socjolog, portal "Font nie czcionka!") 

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Zrozumieć Śląsk - L.U.C. i intergalaktyczne widowisko historyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 14:30
- Będzie to dosyć metaforyczna opowieść o ostatnich 100 latach historii Śląska - opowiada w Czwórce L.U.C. - W koncercie weźmie udział wielu niesamowitych artystów i stuosobowa orkiestra zbudowana z orkiestr śląskich w ramach naszego projektu Rebel Babel.
rozwiń zwiń